Charles Valentin Alkan'ın piyano etütleri ve Op. 39 No. 12 Le Festin d'Esope adlı eseri
Charles Valentine Alkan's piano etudes and his work Op. 39 No. 12 Le Festin d'Esope
- Tez No: 871791
- Danışmanlar: PROF. FATMA SELEN BUCAK ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano, Arp ve Gitar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
19. yüzyıl, piyano müziğinin gelişimi açısından oldukça önemli bir dönemdir. Piyanonun icadından sonra giderek gelişen mekanizması ve 1789 Fransız Devrimi sonrası müzik dünyasındaki romantizm etkisi, piyano müziğinde duygusal derinlik ve teknik karmaşıklık açısından öne çıkan birçok farklı türde eserin bestelenmesine yol açmıştır. Bu dönem birçok piyanistin yaratıcılığını ve teknik kapasitesini sergilediği, piyanonun konser salonlarında solo enstrüman olarak kullanıldığı dönem olmuştur. Charles Valentin Alkan (1813-1888) 19. yüzyıl Fransız piyano müziğinin dikkate değer bir bestecisidir. Müzik hayatına erken yaşlarda başlayan Alkan, Conservatoire de Paris'te (Paris Konservatuvarı) eğitim görmüş, burada hem piyano performansı hem de bestecilik alanında ustalaşma çabası içine girmiştir. Yaşadığı dönemde hem besteci hem de piyanist olarak etkileyici bir kariyere sahip olmayı başaran Alkan, karmaşık yapıdaki eserleri, piyano üzerindeki olağanüstü teknik becerileri ve müzikal derinliğiyle dikkat çekmiştir. Besteci olarak özellikle piyano üzerine yoğunlaşmış ve neredeyse her türde piyano eseri bestelemiştir. Bunlar arasından özellikle piyano etütleri, klasik müziğin en zorlu eserlerinden bazılarını içermektedir. Bu etütler hem teknik ustalığı geliştirmek hem de müzikal ifadeyi derinleştirmek için önemli bir kaynak olmuştur. Bu çalışmanın odak noktaları arasında Alkan'ın piyano etütlerinden biri olan Op. 39 No. 12 Le Festin d'Esope (Ezop'un Şöleni) adlı eserin incelemesi yer almaktadır. Eser, tüm minör tonlarda yazılmış 12 etütten oluşan büyük bir koleksiyonun parçasıdır. Tema ve çeşitleme formunda bestelenmiştir. Bir tema ve onun yirmi beş farklı çeşitlemesinden oluşan bu eser, özellikle teknik ustalık gerektiren ve farklı zorluk seviyelerine sahip bölümler içermektedir. Piyanistler için hem teknik açıdan zorlayıcı hem de duygusal olarak derin anlamlar içeren bir repertuvar parçası olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, Alkan'ın virtüözite alanındaki ustalığına odaklanarak onun müziği ve yaşamı hakkında bir Türkçe kaynak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The nineteenth century is a highly significant period in the development of piano music. The invention and evolving mechanism of the piano, coupled with the influence of Romanticism in the music world post-French Revolution (1789), led to the composition of various genres of piano pieces characterized by emotional depth and technical complexity. This era became a time for many pianists to showcase their creativity and technical prowess, with the piano being prominently featured as a solo instrument in concert halls. Charles Valentin Alkan (1813-1888) stands out as a notable figure in nineteenthcentury French piano music. Beginning his musical journey at a young age, Alkan received education at the Conservatoire de Paris, where he excelled in both piano performance and composition. Achieving an impressive career as both a composer and pianist during his lifetime, Alkan garnered attention for his complex compositions, exceptional technical skills on the piano, and musical depth. As a composer, he particularly focused on piano compositions across various genres, with his piano etudes standing out as some of the most challenging pieces in classical music. These etudes served as a valuable resource for enhancing technical proficiency and deepening musical expression. This study centers on the examination of one of Alkan's piano etudes, Op. 39 No. 12“Le Festin d'Esope”(Aesop's Feast). The piece is part of a larger collection comprising twelve etudes written in all minor keys, crafted in a theme and variation form. Comprising a theme and twenty-five different variations, this composition includes sections of varying difficulty, posing both technical and emotional challenges for pianists. Considered a repertoire piece for pianists that is both technically demanding and rich in emotional meaning. This study aims to provide a Turkish-language resource focusing on Alkan's virtuosity, shedding light on his music and life.