Kutu menfezlerin dolgu yükü ve boyutsal değişkenlere göre yapısal tepkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the structural response of box culverts under varying fill heights and geometric dimensions
- Tez No: 1002720
- Danışmanlar: PROF. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, menfez yapıları genel olarak ele alınmış, ardından kutu menfezleri seçerek yapısal analiz ve tasarım süreci detaylı şekilde incelenmiştir. Menfezlerin tarihi, türleri, kullanım alanları ve mühendislikteki öneminden bahsederek detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışma kapsamında menfez boyutları ve üzerindeki dolgu yükseklikleri değiştirilerek 8 model incelenmiştir. Bütün modellerin yapı malzemeleri ve zemin özellikleri aynı olup SAP2000 sonlu elemanlar yazılımı yardımıyla analiz ve tasarıma tabi tutulmuştur. SAP2000 ortamında menfez modellemesi için gereken tüm komutlar adım adım uygulanmış ve detaylı şekilde gösterilmiştir. Menfezlere etki eden düşey dolgu yükü, yanal toprak basıncı, su yükü, taşıt yükü, taşıt yüküne bağlı ek yanal toprak basıncı ve deprem etkisi altındaki dinamik toprak basıncı gibi yük türleri ilgili standartlara uygun olarak elle hesaplanmış ve SAP2000 ortamında modellenen yapıların ilgili kesitlerine uygun şekilde yüklemeler yapılmıştır. Tüm bu yükler aynı anda menfeze etki edebilecekleri için yük kombinasyonları oluşturulmuştur. Analiz sonucunda SAP2000 yazılımından her model için elde edilen eğilme momenti, kesme kuvveti, eksenel kuvvetler ve deplasmanlar karşılaştırılmalı tablolar halinde sunulmuş, sonuçlara göre temel, döşeme ve perdeler atılması gereken donatıları hesaplanmıştır. Bu çalışma, gömülü kutu menfez yapılarının farklı boyut ve dolgu yüksekliklerine bağlı olarak nasıl davrandığı gösterilerek SAP2000 ortamında benzer mühendislik çalışmalarının nasıl yapılabileceğini dair pratik bir rehber ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, culvert structures are discussed in general, followed by a detailed examination of the structural analysis and design process for box culverts. A detailed literature review is conducted, focusing on the history, types, uses, and engineering significance of culverts. Within the scope of the study, eight models were examined by varying the culvert dimensions and fill heights. All models used the same structural materials and soil properties and were analyzed and designed using SAP2000 finite element software. All commands required for culvert modeling in the SAP2000 environment are implemented step-by-step and illustrated in detail. Load types acting on culverts, such as vertical fill load, lateral earth pressure, water load, vehicle load, additional lateral earth pressure due to vehicle load, and dynamic earth pressure under earthquake effects, were manually calculated in accordance with relevant standards, and loadings were applied to the relevant sections of the structures modeled in SAP2000. Because all these loads can simultaneously act on the culvert, load combinations were created. The bending moments, shear forces, axial forces, and displacements obtained for each model from the SAP2000 software were presented in comparative tables. Based on the results, the required reinforcement for the foundation, slab, and walls was calculated. This study demonstrates how buried box culverts behave with varying dimensions and fill heights, providing a practical guide to similar engineering projects in the SAP2000 environment.