Kadınlarda zumba egzersizinin psikolojik iyi oluşa etkisi
Effect of zumba exercise on psychological well-being in women
- Tez No: 1002753
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Zumba egzersizinin kadın katılımcıların psikolojik iyi oluş ve algılanan stres düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, tek gruplu ön test–son test yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 18–45 yaş aralığında yer alan ve düzenli egzersiz yapmayan 23 gönüllü kadın oluşturmaktadır. Katılımcılara 4 hafta boyunca haftada üç gün, her biri 60 dakika süren ve literatürde orta şiddetli aerobik egzersiz olarak tanımlanan Zumba programı uygulanmıştır. Egzersizler araştırmacı eşliğinde çevrim içi ortamda gerçekleştirilmiştir. Psikolojik iyi oluş düzeyini belirlemek için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, algılanan stres düzeyini ölçmek için ise Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programında tanımlayıcı istatistikler, bağımlı örneklem t-testi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Zumba egzersizi sonrasında katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeylerinin anlamlı düzeyde arttığını göstermiştir (ilk ölçüm: 32,83 ± 2,55; son ölçüm: 44,83 ± 2,46; p < 0,001). Algılanan stres düzeyinde ise anlamlı bir azalma saptanmıştır (ilk ölçüm: 45,04 ± 2,42; son ölçüm: 26,22 ± 2,37; p < 0,001). Ayrıca vücut ağırlığı ve beden kitle indeksinde de istatistiksel olarak anlamlı düşüşler elde edilmiştir (p < 0,001). Medeni durum, eğitim düzeyi ve öznel sağlık algısı gibi değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda psikolojik iyi oluş ve stres puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p > 0,05). Sonuç olarak, 4 haftalık Zumba egzersiz programının kadınlarda psikolojik iyi oluşu artırmada ve algılanan stresi azaltmada etkili bir müdahale olduğu söylenebilir. Zumba egzersizinin fiziksel ve ruhsal iyilik hâlini desteklemek amacıyla kadınlara yönelik egzersiz programlarında uygulanabilir bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of Zumba exercise on psychological well-being and perceived stress levels among women. The research was conducted using a single-group pretest–posttest quasi-experimental design. The study sample consisted of 23 volunteer women aged between 18 and 45 years who did not engage in regular exercise. Participants attended a 4-week Zumba exercise program, performed three times per week, with each session lasting 60 minutes. The sessions were delivered online under the supervision of the researcher and were structured as moderate-intensity aerobic dance exercises, as defined in the literature. Psychological well-being was assessed using the Psychological Well-Being Scale, and perceived stress was measured using the Perceived Stress Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, paired samples t-test, independent samples t-test, and one-way ANOVA via the SPSS software package. The findings revealed a significant increase in psychological well-being scores following the Zumba intervention (pretest: 32.83 ± 2.55; posttest: 44.83 ± 2.46; p < 0.001). Additionally, perceived stress levels demonstrated a statistically significant decrease (pretest: 45.04 ± 2.42; posttest: 26.22 ± 2.37; p < 0.001). Significant reductions were also observed in body weight and body mass index values after the program (p < 0.001). Comparisons based on demographic variables such as marital status, educational level, and self-reported health status indicated no significant differences in psychological well-being or perceived stress scores (p > 0.05). In conclusion, the 4-week Zumba exercise program effectively enhanced psychological well-being and reduced perceived stress among women. Zumba exercise may serve as a practical and beneficial approach to promoting both physical and mental well-being in women and can be incorporated into exercise programs designed to support holistic health.