Erzincan ili bazı ilçelerinin (kemaliye, iliç) zodarııdae ve saltıcıdae faunası (arachnıda: Araneae)
Zodariidae and salticidae fauna of selected districts of erzincan province (kemaliye and ilic) (arachnida: Araneae)
  1. Tez No: 1002769
  2. Yazar: MUSA REÇBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2024–2025 yılları arasında Erzincan ilinin Kemaliye ve İliç ilçelerinde gerçekleştirilen saha çalışmaları kapsamında yürütülmüştür. Arazi çalışmaları Nisan– Ekim aylarını kapsamakta olup, bölgedeki karıncayiyen (Zodariidae) ve zıplayıcı (Salticidae) örümceklerin faunası ve sistematiği üzerine odaklanmıştır. Çalışma kapsamında toplanan örnekler detaylı olarak incelenmiş, teşhisleri yapılmış ve hem listelenmiş hem de fotoğraflanmıştır. Toplanan bireylerin morfolojik özellikleri ayrıntılı biçimde tanımlanmış, üreme organları da dâhil olmak üzere örümceklerin dorsal ve ventral görünümleri görsel olarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda, 19 farklı lokaliteden Zodariidae familyasına ait toplam 4 tür, Salticidae familyasına ait toplam 15. tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerin genel morfolojik karakterleri, dünya çapındaki yayılışları, bilinen sinonimleri ve tercih ettikleri habitatlar da çalışmada ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Çalışma sonucunda tespit edilen Zodarion ozkutuki Coşar & Danışman 2021 türünün dişisi tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as part of fieldwork carried out in 2024–2025 in the districts of Kemaliye and İliç in Erzincan Province. The field surveys were conducted between April and October and focused on the fauna and systematics of ant-eating spiders (Zodariidae) and jumping spiders (Salticidae) in the region. Specimens collected during the study were examined in detail, identified, listed, and photographed. The morphological characteristics of the collected specimens were described in detail, and both dorsal and ventral views of the spiders, including their reproductive organs, were documented visually. As a result of the study, a total of 4 species belonging to the family Zodariidae and 15 species of the family Salticidae were recorded from 19 different localities. The general morphological traits, global distribution, known synonyms, and habitat preferences of the recorded species were also discussed in detail. As a result of the study, the female of the species Zodarion ozkutuki Coşar & Danışman, 2021 was described.