'Çernobil' nükleer reaktör kazasından sonra çeşitli yaş grubu hayvanlarının kemiklerinde Sr-90 birikimin incelenmesi
Investigation of deposites Sr-90 in sheep bones of different ages
- Tez No: 2607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Recep ACAR Doktora Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ağustos-1987 ÖZET Bu tezde,“Çernobil”nükleer reaktör kazasından son ra, reaktörde yakıt olarak kullanılan uranyum izotopların dan fisyon reaksiyonu sonucu meydana gelen Sr-90 izotopunun, Ankara-Gölbaşı, Ankara-Bala, Çankırı, Samsun, Sivas, Kars,- Erzincan, Çorum ve Konya bölgelirinden alınan çeşitli yaştaki koyunların kemiklerinde birikimi ve aynı kemikler de toplam /3 aktivitesi analizi yapılmış, birikimi olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarından, hangi yaşlardaki ve hangi bölgelerde yaşayan hayvanların kemiklerinde Sr-90 birikiminin daha fazla olduğu araştırılmış ve aynı örnekler deki toplam beta aktiviteleri ile Sr-90 aktivitelerinin ilişkisi incelenmiştir. Böylece Türkiye'nin çeşitli bölgelerinin radyasyona maruz kalma derecelerinin tesbitine çalışılmıştır. -ıı-
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF DEPOSITED Sr-90 in SHEEP BONES OF DIFFERENT AGES Recep ACAR Ph.D. Thesis Institute of Science and Technology Gazi university August-1987 ABSTRACT In this study, total beta and strontium-90 activities deposited in sheep bones of different ages was investigated due to“Çernobil”nuclear accident. Strontium-90 is emitted as a fission product from uranium that using in nuclear power reactor as fuel elements. Bone samples were collected from Ankara-Gölbaşı, Ankara- Bala,. Çankırı, Samsun, Sivas, Kars, Erzincan, Çorun and Konya districts of Turkey. By comparison of the results of analysis it was tried to be found in. which. ages of the bones of sheep were mostly affected by the deposition. of Sr-90. The relationship between Sr-90-.and total beta activities. was also, in vaafcxgated in the same samples. As a result it was tried to be found the effect of radiation in different parts of Turkey. -111-