Gaz türbı̇nlı̇ motorların sürdürülebı̇lı̇rlı̇k açısından analı̇zı̇ ve teknolojı̇ öngörü önerı̇lerı̇
Analysis of gas turbine engines in terms of sustainability and proposal for technology foresight
  1. Tez No: 1003017
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ TINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ATMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Ülkelerin bilim ve teknoloji politikalarını oluşturmalarında ve kurumların stratejilerini belirlemelerinde, sistematik teknikler kullanarak yürüttükleri teknoloji öngörüsü çalışmaları önemli işlev üstlenmektedir. Öngörü faaliyetleri, gelecekte önemi artacak teknoloji alanlarını belirleyerek; bu alanlarda avantajlı konumda olabilmek adına politika yapıcıların vizyon oluşturmasına ve yatırım yapılacak öncelikli sektörleri belirlemesine destek olur. Bu tez çalışmasında; savunma, havacılık, enerji üretimi ve işleme/dönüştürme tesisleri gibi yaygın kullanım alanlarına sahip olan ve kritik teknolojiler sınıfına giren gaz türbinli motorların önemi vurgulanmış, Türkiye'nin bu alanda öncü ülkeler arasında olması için teknoloji öngörüsü çalışmalarından faydalanması gerekliliği ortaya konmuştur. Bu ihtiyaçtan hareketle, gaz türbinli motorlarda yapılması önerilen teknoloji öngörüsü faaliyetinin başarısına etki edecek etmenlerin belirlenmesi için Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar, Tehditler (GZFT) ve Politik, Ekonomik, Toplumsal, Teknolojik faktörler (PEST) analizi yapılmış; toplamda 23 adet parametre belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre Türkiye'nin gaz türbinli motor teknolojilerinde öncü ülkeler arasında olması için atması önerilen adımlara örnekler verilmiştir. Bu öneriler içinde en önemli olanı, savunma sanayisinde söz sahibi olan yerli iştiraklerin liderlik görevini sürdürerek gaz türbinli motorlar için teknoloji öngörüsü çalışmalarına destek vermeleri ve öncü olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Technology foresight studies carried out using systematic techniques, have an important function in development of science and technology policies and in determining strategies of institutions. By identifying technology areas that will increase in importance in the future, foresight activities support policy makers in creating a vision and determining priority sectors to invest in to be in an advantageous position in these areas. In this thesis study; the importance of gas turbine engines, which have widespread use in areas such as defense, aviation, energy production and processing/conversion facilities and are classified as critical technologies, has been emphasized and the necessity of Turkey to benefit from technology foresight studies in order to be among the leading countries in this field has been revealed. Based on this need, in order to determine the factors that will affect the success of the technology foresight activity proposed for gas turbine engines, Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats (GZFT) and Political, Economic, Social, Technological (PEST) factors analysis was conducted; a total of 23 parameters were determined. According to the obtained data, examples of the steps suggested for Turkey to be among the leading countries in gas turbine engine technologies were given. The most important of these suggestions is that the local subsidiaries in the defense industry should continue their leadership role and support and pioneer the technology foresight activities for gas turbine engines.