COVID-19 geçirmiş hastalarda yüksek şiddetli aralıklı aerobik egzersiz eğitiminin oksijen tüketimi kas oksijenizasyonu ve fiziksel aktivite seviyesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of high intensity interval training on oxygen uptake muscle oxygenation and physical activity level in patients with COVID-19
- Tez No: 1003018
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) pulmoner ve ekstrapulmoner fonksiyonlarda etkilenim yapar. Alt ekstremite yüksek şiddetli aralıklı aerobik egzersiz (AE-HIIT), kardiyopulmoner fonksiyonları iyileştirebilir ancak post-COVID-19 hastalarda literatür sınırlıdır. Amacımız akciğer tutulumu olan post-COVID-19 hastalarda AE-HIIT'in oksijen tüketimi, kas oksijenizasyonu, fiziksel aktivite, fonksiyonel durum, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve enduransı, periferik kas kuvveti, egzersiz kapasitesi, nefes darlığı, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Rastgellenmiş, kontrollü, üç kör çalışmadır. Eğitim grubuna 8 hafta AE-HIIT uygulandı, kontrol grubuna solunum egzersizleri verildi. Oksijen tüketimi, kas oksijenizasyonu, fiziksel aktivite, fonksiyonel durum [COVID-19 Sonrası Fonksiyonel Durum Ölçeği (PCFS)], solunum fonksiyonları, diffüzyon kapasitesi, solunum kas kuvveti ve enduransı, periferik kas kuvveti, fonksiyonel egzersiz kapasitesi [6-dakika yürüme testi (6-DYT)], günlük yaşam aktiviteleri sırasındaki nefes darlığı ['London Chest' Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (LCADL)], yorgunluk [Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ)] ve yaşam kalitesi ['Saint George' Solunum Anketi (SGRQ)] değerlendirildi. AE-HIIT grubunda VO2zirve, kas oksijenizasyonu, fiziksel aktivite süresi, adım sayısı, FEV1, solunum ve periferik kas kuvveti ve 6-DYT mesafesi kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı arttı, PCFS, YŞÖ ve SGRQtoplam puanları istatistiksel anlamlı azalırken (p<0,05) LCADLtoplam puanı minimal klinik anlamlı azaldı. Pulmoner diffüzyon kapasitesi ve solunum kas enduransında istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0,05). AE-HIIT, post-COVID-19 hastalarda oksijen tüketimi, kas oksijenizasyonu, fiziksel aktivite seviyesi, egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, solunum ve periferik kas kuvveti ve yaşam kalitesini iyileştirdi, nefes darlığı ve yorgunluk algısını azalttı. Pulmoner diffüzyon kapasitesi ve solunum kas enduransını değiştirmedi. AE-HIIT, akciğer tutulumu olan post-COVID-19 hastalarda oksijen tüketimi, pulmoner ve ekstrapulmoner fonksiyonları iyileştirmede, semptomları azaltmada etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. AE-HIIT, post-COVID-19 hastalarda fonksiyonel durum ve yaşam kalitesini iyileştirmede klasik egzersiz yaklaşımlarına alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19) affects pulmonary and extrapulmonary functions. Lower extremity high-intensity interval training (LE-HIIT) may improve cardiopulmonary function; however, the literature is limited in patients with post-COVID-19. The aim was to investigate the effects of LE-HIIT on oxygen consumption, muscle oxygenation, physical activity, functional status, pulmonary function, respiratory muscle strength and endurance, peripheral muscle strength, exercise capacity, dyspnea, fatigue, and quality of life in patients with post-COVID-19 with lung involvement. A randomized, controlled, triple-blinded study. LE-HIIT was applied to the training group for 8 weeks, while breathing exercises were provided to the controls. Oxygen consumption, muscle oxygenation, physical activity, functional status [Post-COVID-19 Functional Status Scale (PCFS)], pulmonary function, diffusion capacity, respiratory muscle strength and endurance, peripheral muscle strength, functional exercise capacity [6-minute walk test (6-MWT)], dyspnea during daily living activities ['London Chest' Activities of Daily Living Scale (LCADL)], fatigue [Fatigue Severity Scale (FSS)] and quality of life ['Saint George' Respiratory Questionnaire (SGRQ)] were evaluated. VO2peak, muscle oxygenation, physical activity duration, step counts, FEV1, respiratory and peripheral muscle strength, and 6-MWT distance statistically increased in the LE-HIIT group compared to the controls, while PCFS, FSS and SGRQtotal scores statistically decreased (p<0.05), and the LCADLtotal score decreased with minimal clinical significance. Pulmonary diffusion capacity and respiratory muscle endurance did not change (p>0.05). LE-HIIT improved oxygen consumption, muscle oxygenation, physical activity, exercise capacity, pulmonary function, respiratory and peripheral muscle strength, and quality of life in patients with post-COVID-19, and reduced dyspnea and fatigue. It did not alter pulmonary diffusion capacity and respiratory muscle endurance. LE-HIIT is an effective and safe treatment for improving oxygen consumption, pulmonary and extrapulmonary function, and reducing symptoms in patients with post-COVID-19 with lung involvement. LE-HIIT may be an alternative to conventional exercise approaches to improve functional status and quality of life in patients with post-COVID-19.