Manevi rehberlik personelinin suç ve suçlu algısı (samsun örneği)
Perceptions of crime and criminals among spiritual guidancepersonnel (the case of Samsun)
- Tez No: 1003032
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Samsun'da yaşayan ve hizmet veren Manevi Rehberlik personellerinin suç ve suçluya ilişkin algıları incelenmiştir. Nitel yöntemler tasarlanan bu çalışmada, Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol aracılığıyla görevlendirilen ve amaçlı örneklemle belirlenen 8 erkek 2 kadın Manevi Rehberlik Personeli ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın perspektifini kısmen etnometdolojik kısmen de fenomenolojik yaklaşım şekillendirmiştir. Veriler, literatür çerçevesinde oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler, manevi rehberlik personelinin suç ve suçluya yönelik algısının çok boyutluluğu nedeniyle içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri bir arada kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular temalandırılmış, her bir tema ayrı bir başlık olarak araştırma metnine dahil edilmiştir. Araştırmaya Samsun Üniversitesi 28.09.2023 tarih ve 2023/48 sayı ile Etik Kurul izni onaylanarak başlanmıştır. Çalışma boyunca elde edilen bulgular, suçun bireysel bir eylemin ötesinde; aile, çevre, ekonomik koşullar, eğitim düzeyi ve manevi boşluk gibi çok boyutlu etkenlerle şekillendiğini; manevi rehberlik personelinin bu süreçte bir“tanık”olarak hem suç olgusunun hem de suçlu bireyi çok yönlü değerlendirme imkânı bulduğunu göstermektedir. Katılımcıların deneyimleri, cezaevi ortamında yürütülen manevi rehberlik hizmetinin, yalnızca dini ve manevi bilgi aktarımı değil, aynı zamanda bireyin kendisiyle yüzleşmesine, duygu dünyasını anlamasına ve içsel dönüşümünü desteklemesine katkı sunduğunu açıkça ortaya koymuştur. Araştırma sürecinde görüşülen manevi rehberlik personelinin aktardığı deneyimler, suçun öğrenilme süreçleri, çevresel etkenler, manevi yönelimler, eğitim eksikliği, ekonomik koşullar, sosyal baskılar ve bireysel karar mekanizmalarıyla ilişkili çok katmanlı yapısını gözler önüne sermiştir. Bu çalışma ceza infaz kurumlarında yürütülen manevi rehberlik uygulamasının, toplumsal onarma ve bireysel dönüşüm bağlamında taşıdığı değeri ve karmaşık yapıyı anlamaya yönelik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of crime and criminals held by Spiritual Guidance personnel living and working in Samsun. Designed using qualitative methods, the research involved interviews with 8 male and 2 female Spiritual Guidance personnel who were appointed through a protocol signed between the Ministry of Justice and the Presidency of Religious Affairs and selected via purposive sampling. The perspective of the study was shaped partly by an ethnomethodological approach and partly by a phenomenological approach. Data were collected through a semi-structured interview form developed based on the relevant literature. Given the multidimensional nature of the perceptions of crime and criminals among spiritual guidance personnel, the data were analyzed using a combination of content analysis and descriptive analysis. The findings were thematized, and each theme was included in the research text as a separate heading. The study was initiated following the approval of the Ethics Committee of Samsun University dated 28.09.2023 and numbered 2023/48. The findings obtained throughout the study indicate that crime is shaped by multidimensional factors such as family, environment, economic conditions, level of education, and spiritual emptiness, rather than being merely an individual act. They also show that spiritual guidance personnel, as“witnesses”in this process, have the opportunity to evaluate both the phenomenon of crime and the offender from multiple perspectives. The participants' experiences clearly reveal that spiritual guidance services conducted in the prison environment contribute not only to the transmission of religious and spiritual knowledge but also to individuals' confrontation with themselves, understanding their emotional world, and supporting their inner transformation. The experiences shared by the spiritual guidance personnel interviewed during the research process demonstrate the multilayered nature of crime, which is associated with learning processes, environmental factors, spiritual orientations, lack of education, economic conditions, social pressures, and individual decision-making mechanisms. This study contributes to understanding the value and complex structure of spiritual guidance practices carried out in penal institutions in the context of social restoration and individual transformation.