Aerobik ve diyafragmatik solunum egzersizlerinin koristlerin solunum fonksiyonları ve ses performansı üzerine etkisi
The effects of aerobic and diaphragmatic breathing exercises on respiratory functions and vocal performance in choir singers
  1. Tez No: 1003035
  2. Yazar: SILA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI VAN DEN BERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; yalnız diyafragmatik solunum egzersiz protokolü ile buna ek olarak uygulanan yürüyüş temelli aerobik egzersiz protokolünün koristlerde solunum fonksiyonları ve ses performansı üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemekti. Çalışmaya 50 sağlıklı korist dahil edildi. Katılımcılar basit randomizasyon yöntemiyle; Kontrol Grubu (KG), Diyafragmatik Solunum Egzersizi Grubu (DSG) ve Diyafragmatik Solunum Egzersizine Ek Aerobik Egzersiz Grubu (AEG) olmak üzere üç gruba ayrıldı. DSG'de yer alan katılımcılara diyafragmatik solunum egzersiz protokolü uygulanırken, AEG'de yer alan katılımcılara diyafragmatik solunum egzersiz protokolüne ek olarak kişiye özgü yapılandırılmış yürüyüş temelli aerobik egzersiz protokolü 8 hafta süreyle uygulandı. Çalışmanın başlangıcında ve 8. haftanın sonunda; maksimum fonasyon süresi, solunum kas kuvveti (maksimal inspiratuar ve ekspiratuar basınçlar), solunum fonksiyonları (zorlu spirometrik parametreler, maksimum istemli ventilasyon ve yavaş vital kapasite ölçümleri), aerobik kapasite (6 dakika yürüme testi), ses yorgunluğu (Ses Yorgunluğu Ölçeği), şarkı sesiyle ilişkili algılanan sorunlar (Şarkı Sesi Sorunları İndeksi) ve performansa ilişkin öznel algı (Performans Öz-Değerlendirme Formu) değerlendirildi. Hem DSG hem de AEG'de solunum kas kuvveti, bazı solunum fonksiyon parametreleri ve maksimum fonasyon süresinde anlamlı iyileşmeler saptandı (p<0,05). AEG'de maksimal inspiratuar ve ekspiratuar basınç, aerobik kapasite, algılanan efor ve performans algısı açısından DSG'ye kıyasla belirgin iyileşmeler gözlendi (p<0,05). Sonuçlar, yapılandırılmış bir diyafragmatik solunum egzersiz protokolünün koristlerde solunumsal ve vokal parametreleri olumlu yönde etkileyebileceğini; aerobik egzersizle kombine edildiğinde ise bu etkinin özellikle dayanıklılık, vokal konfor ve sürdürülebilir performans boyutlarında güçlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively investigate the effects of a diaphragmatic breathing exercise protocol alone and a walking-based aerobic exercise protocol combined with diaphragmatic breathing exercises on respiratory functions and vocal performance in choir singers. The study included 50 healthy choir singers. Participants were allocated into three groups using a simple randomization method: Control Group (CG), Diaphragmatic Breathing Exercise Group (DBG), and Diaphragmatic Breathing Exercise combined with Aerobic Exercise Group (AEG). In DBG, participants performed the diaphragmatic breathing exercise protocol, whereas in AEG, the same protocol was supplemented with an individually structured walking-based aerobic exercise protocol for 8 weeks. At baseline and at the end of the 8th week, maximum phonation time, respiratory muscle strength (maximal inspiratory and expiratory pressures), respiratory functions (forced spirometric parameters, maximum voluntary ventilation, and slow vital capacity measurements), aerobic capacity (6-minute walk test), voice fatigue (Voice Fatigue Index), perceived singing voice-related problems (Singing Voice Handicap Index), and subjective performance perception (Performance Self-Evaluation Form) were assessed. Significant improvements were observed in respiratory muscle strength, selected respiratory function parameters, and maximum phonation time in both DBG and AEG (p<0.05). Compared to DBG, AEG demonstrated pronounced improvements in maximal inspiratory and expiratory pressures, aerobic capacity, perceived exertion, and performance perception (p<0.05). The results indicate that a structured diaphragmatic breathing exercise protocol positively affects respiratory and vocal parameters in choir singers, and that combining diaphragmatic breathing exercises with aerobic exercise further enhances endurance, vocal comfort, and sustainable performance.