Ankara Üniversitesi'nde spor yapan öğrencilerin beslenme durumları ve fiziki performansları üzerinde bir araştırma
A Research on the nutritional status and physical performance of the students who were active in sports at the University of Ankara
  1. Tez No: 1177
  2. Yazar: BÜLENT ASMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİNDE SPOR YAPAN Ö?RENCİLERİN BESLENME DURUMLARI VE FİZİKİ PERFORMANSLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Bülent ASMA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman :: Yrd. Doç. Dr. Nevin AKTAŞ 1987, Sayfa : 170 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nevin AKTAŞ Doç. Dr. Seniha HASİPEK Yrd. Doç. Dr. Necmettin ERKAN Bu araştırma, Ankara üniversitesine bağlı fakülte ve yüksek okullarda öğrenimini sürdüren Futbol, Voleybol, Masa tenisi, Basketbol ve Hentbol branşlarında lisanslı o- larak spor yapan öğrencilerin beslenme durumlarını ve fi ziki performanslarını belirlemek amacıyla 16 kız, 130 er kek olmak üzere 146 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Deneklerin yaş ortalaması 21.32 * 0.18 yıl, boy ortalaması 178.02 * 0.62 cm, ağırlık ortalaması ise 69 * 0.69 kg. dır. Anne ve babanın eğitim durumu ile öğrencilerin spor branşı seçme arasındaki ilişkinin önemli olduğu bu lunmuştur. (P < 0.05).iv öğrencilerin ailesiyle birlikte kalma veya aile sinden ayrx kalma durumları göz önüne alınmadan gruplar a- rasında beslenme harcaması bakımından görülen farkların ö- nemli olduğu bulunmuştur (P < 0.05). Deneklerin % 53.42 si amatör kümelerde spor yapmak tadır. Fonksiyonel ve teknik kapasite testlerinden geçme yen denek oranı % 86.99 dur. Deneklerin yarıdan çoğu müsa baka dönemine 1 ay kala antrenmanlara başlamaktadır. Deneklerin % 65.0 7 si sabah, % 59.59 u öğle, % 82.65 si ise akşam öğününü atlamamaktadır, öğrencilerin % 54.79 u düşük sıklıkta alkollü içki kullanırken % 3.99 u da sigara içmektedir. öğrencilerin % 27.40,ı bazan, % 36.30,u da sürekli olarak yetersiz beslenmektedir. Bunların % 49. 46, sı etler, % 46.24 ü sebze ve meyvelerden yetersiz En önemli beslenme bilgisi kaynakları, yayın or ganları (% 50.00), kendi tecrübeleri (% 45.89) ve antre nörleridir (% 39.04). i Deneklerin beslenme durumlarını belirlemek için 3 günlük gıda tüketimi soruşturması yöntemi kullanıldı s Buna göre öğrencilerin günlük enerji ve besin öğeleri tü ketimleri} enerji, 2872.57 * 110.29 Kkal, protein 102.62 g T 4g kalsiyum 631.63 * 40.39 mg, demir 16.26 * 1.04 mg. A vita mini 4267.10 t 462.12, Tiamin 1.31 * 0.07 mg, riboflavin 1.59 î 0.08 mg, niasin 17.17 * 1.08 mg ve C vitamini 102.13 + 9.98 mg. dır. öğrencilerin enerji ve B grubu vitaminleri yeter siz, protein, C vitamini, demiri aşırı düzeyde tükettikleri bulunmuştur. öğrencilerin fiziksel performansını belirlemek ü- zere aerobik kapasiteleri (Mak. V02 ) indirekt ölçüm yön temlerinden Bisiklet Ergometresi testi ile ölçüldü. Sonuç ta deneklerin Mak. V02 lerinin 49.06 * 1.16 ml/kg/dk oldu-ğu bulundu. Bu değerin spor yapmayan gençlerde bulunmuş değerlerden yüksek, elit düzeyde spor yapanlarda bulunmuş değerlerden düşük olduğu görüldü. Gruplarxn Mak. V02 değer leri arasxndaki fark önemsiz bulundu. ANAHTAR KELİMELER : Sporcuların Beslenme Durumu, Fiziki Performans, Bisikler Ergometresi, ¥ Aerobik Kapasite
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE NUTRITIONAL STATUS AND PHYSICAL PERFORMANCE OF THE STUDENTS WHO WERE ACTIVE IN SPORTS AT THE UNIVERSITY OF ANKARA Bülent ASMA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Asst.Prof.Dr. Nevin AKTAŞ 1987, Page : 170 Jury : Asst.Prof.Dr. Nevin AKTAŞ Assoc. Prof.Dr. Seniha HASÎPEK Asst.Prof.Dr. Necmettin ERKAN This research was undertaken in.order to- investigate the variability of physical performance capacities of 16 fe male and 130 male university students from various faculties of Ankara University. The subjects were active in soccer, volleyball, table tennis, basketball and handball, and had distinct differences of daily food intake due to their economic status and nutritional habits. The average height, age, and weight of the -students were respectively 178.02 * 0.62 cm, 21.32 t 0.18 year and 69 t 0.69 kg. The relationship between the educational level of the parents and the type of physical activity preference of the students was found to have significant trends.vıı There was also a significant difference in the quantity and tho quality of daily food intake between the students living with their families and other s away from home. About 53.42 % of the students were members o£ the amateur sports clubs but, 86.99 % of the bubjects were never exposed to functional and technical performance capacity tests before. 65.07 % of the students claimed that they generally had breakfast. 59.59 % of them stipped lunch, and 82.65 % of all the subjects did have dinner regularly. 36.99 % of the students were smokers and 54.79 % claimed occasional drinking. 36.30 % of the students were found to be undernou rished and 27.40 % of them didn't have a balanced diet in general. 49.46 % of the students with pear nutritonal status claimed a defficiency in a food intake dominant ly animal origine and the remaining 46.26 % didn't eat enough vege tables and fruits. Students claimed that all their knowledge abouth a balanced diet came from mass media (50 %), from their up bringing and personal experiences (45.89 %) or from their club coaches (39.04 %). In order to investigate the types of food consumed by each students, aquestionaire of food intake for three consecu tive days was used. According to the findings, the avaragevüi energy uptake of the students was estimated to be 2872,57 =F 11.2-9 Kcal/day, and contained 102.62 T 4 grams of protein, 631.63 T 40.30 mg of calcium, 16.26 W 1.04 mg of Fe, 4267.10 * 462.12 IU of vitamin A, 1.31 T 0.07 mg of Thiamin, 1.59 * 0.08 mg of Riboflavin, 17.17 * 1.08 mg of niacin and 102.13 * 9.98 mg of vitamin C. The energy level and the vitamin B content of the consumed foods were found to be deficient and lower than the daily requirement but, proteins, vit.c and Fe levels were found to be excessive. The students were subjected to a sub-maximum bicycle ergometer test for a nomogram ( As tr and -Rhyming) prediction of their Maximum Oxygen uptake Capacities. Average Maximum Oxygen uptake capacity of the whole experimental group (male) was 49.06 1.16 ml/kg/min. and there were no significant differences of maximum oxygen uptake among the subgroups. The average of the students Maximum Oxygen Uptake capacity was found to be better than their inactive feers but; it was quite low when compared with regularly trained athletes. Key words : Nutritional status, Physical performance, Bicycle ergometer, Maximum Oxygen uptake Aerobic capacity.