Türk destanlarının incelenmesi ve Manas Destanı için bir çizgi roman uygulaması
Analysis of Turkic epics and a graphic novel application for the Manas Epic
  1. Tez No: 1003219
  2. Yazar: HALİME ASENA EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. EREN EVİN KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Çalışmada, Wilhelm Radloff'un derlediği Manas Destanı metinleri temel alınmıştır. Uyarlama sürecinde destan, orijinal içeriği korunarak sadeleştirilmiş ve çizgi romanın anlatım yapısına uygun şekilde yeniden düzenlenmiştir. Uygulama aşamasında karakter gelişimi, zaman-mekân kavramı, ses efektleri ve tipografi gibi çizgi romanın temel ögeleri dikkatle ele alınmıştır. Özellikle 14-17 yaş aralığındaki genç okur kitlesinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, görsel anlatım ve dil kullanımı bu yaş grubuna uygun şekilde tasarlanmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, geleneksel anlatının modern görsel anlatımla bütünleştirilmesi sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, bu tür uyarlamaların kültürel bilinci güçlendirdiğini ve geleneksel ile modern arasında etkili bir köprü kurduğunu ortaya koymaktadır. Çizgi roman formatının, destanın epik anlatımını görsel olarak zenginleştirdiği ve karakterlerin genç okurlar için daha anlaşılır hale geldiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, somut olmayan kültürel mirasın korunması ve aktarılmasında yenilikçi yaklaşımların önemini açıkça ortaya koymaktadır. Manas Destanı'nın çizgi roman uyarlaması, diğer Türk destanları için de örnek teşkil edebilecek niteliktedir. Geleneksel anlatıların modern görsel formlarla buluşturulması, kültürel mirasın yaşatılması ve genç kuşaklara sevdirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, benzer uyarlama çalışmalarının diğer Türk destanları için de yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the texts of the Manas Epic compiled by Wilhelm Radloff were used as the primary source. During the adaptation process, the epic was simplified while preserving its original content and reorganized to suit the narrative structure of a graphic novel. In the application phase, fundamental elements of graphic novels such as character development, time-space concepts, sound effects, and typography were carefully considered. Visual narrative and language use were designed specifically for the target audience of young readers aged 14-17. The research, conducted using qualitative research methods, successfully integrated traditional narrative with modern visual storytelling. The findings reveal that such adaptations strengthen cultural awareness and establish an effective bridge between traditional and modern forms. It was observed that the graphic novel format visually enriches the epic narrative of the story and makes the characters more relatable for young readers. This study clearly demonstrates the importance of innovative approaches in preserving and transmitting intangible cultural heritage. The graphic novel adaptation of the Manas Epic has the potential to serve as a model for other Turkic epics. The integration of traditional narratives with modern visual forms is of great importance for keeping cultural heritage alive and making it appealing to younger generations. In this context, it is recommended that similar adaptation studies be conducted for other Turkic epics.