Dinleme eğitimi alanında yazılan makalelerin akademik metin yazma ilkelerine uygunluğu üzerine bir inceleme
A review on the conformity of articles written in the field of listening education to academic text writing principles.
- Tez No: 1003218
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, dinleme eğitimi alanında yazılan makalelerin akademik yazma ilkelerine uygunluğunu belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda dinleme eğitimi alanında yayımlanan makalelerin başlıklarının, yazar bilgilerinin, özetlerinin, anahtar kelimelerinin, giriş, yöntem, bulgular, tartışma, sonuç bölümlerinin, önerilerinin ve kaynakçalarının akademik metin yazma ilkelerine uygun olup olmadığı belirlenmiştir. Çalışma nitel araştırma modellerinden Durum Çalışması desenine göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma materyalini dinleme eğitimi alanında yayımlanan toplam 182 makale oluşturmaktadır. Çalışmada veriler doküman incelemesi tekniğine uygun olarak incelenmiştir. Verilerin toplanması ve değerlendirilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen“Makale İnceleme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analizle çözümlenmiş, bulgular tablolar halinde frekans ve yüzdelerle sunulmuş ve açıklanmıştır. Çalışmada araştırmacıların makalelerin başlık, yazar bilgisi, anahtar kelimeler, bulgular, tartışma, sonuç, öneriler ve kaynakçalarını hazırlamada yetkin oldukları ve bu bölümleri büyük oranda akademik metin yazma ilkelerine uygun yazdıkları görülmüştür. Buna karşılık özet, giriş ve yöntem bölümlerini akademik metin yazma ilkelerine göre yeterince uygun yazmadıkları tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the compliance of articles written in the field of listening education with academic writing principles. In line with this purpose, it was determined whether the titles, author information, abstracts, keywords, introduction, methods, findings, discussion, conclusion sections, recommendations, and references of articles published in the field of listening education comply with academic text writing principles. The study was conducted according to the Case Study design from qualitative research models. The research material consisted of a total of 182 articles published in the field of listening education. In the study, the data were examined in accordance with the document review technique. The Article Review Form developed by the researcher was used in the collection and evaluation of the data. The obtained data were analyzed descriptively, and the findings were presented and interpreted in tables using frequencies and percentages. The study found that researchers were competent in preparing the title, author information, keywords, findings, discussion, conclusion, recommendations, and references of the articles and that they wrote these sections largely in accordance with the principles of academic writing. In contrast, it was determined that they did not write the abstract, introduction, and methods sections sufficiently in accordance with academic writing principles. Recommendations were provided at the end of the study.