Karia ve Likya bölgeleri antik kaya mezarlarının plastik sanatlarda deneysel uygulamaları
Experimental applications of ancient rock tombs of Caria and Lycia regions in plastic arts
- Tez No: 1003273
- Danışmanlar: PROF. SADETTİN SARI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Arkeoloji, Fine Arts, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Antik Karia ve Likya bölgelerinde MÖ 4. yy. ve sonrasına tarihlendirilen antik kaya mezarlarının plastik sanatlar alanında sınırlı biçimde temsil edilmesi ve bu durumun sanat literatüründe oluşturduğu boşluktan hareketle şekillenmektedir. Literatürde çoğunlukla arkeolojik ve mimari yaklaşımlar çerçevesinde ele alınan antik kaya mezarları, bu çalışma kapsamında çağdaş plastik sanatlar bağlamında kavramsal ve biçimsel bir üretim alanı olarak ele alınmıştır. Araştırma, kaya mezarlarının mimari formları, kaya yüzeyiyle kurdukları ilişki ve doğal çevreyle bütünleşme biçimlerinin deneysel plastik sanat uygulamaları yoluyla yeniden nasıl yorumlanabileceğini; bu yapıların mekân, bellek, kimlik, süreklilik ve ölümsüzlük kavramlarıyla ilişkilendirilen çok katmanlı yapının çağdaş sanat dili içerisinde nasıl yeniden üretim malzemesi haline geleceği sorgulamaktadır. Çalışma sürecinde Antik Karia ve Likya kaya mezarlarının tarihsel, mimari ve mekânsal özelliklerine ilişkin kuramsal ve görsel veriler incelenmiş; elde edilen veriler sanatçı öznel yaklaşımı doğrultusunda farklı malzeme, teknik ve yüzey arayışlarını içeren deneysel plastik uygulamalara dönüştürülmüştür. Bu doğrultuda tez, tarihsel ve kültürel bir miras unsuru kaya mezarlarının arkeolojik ve belgesel bir temsilin daha ilerisine geçerek çağdaş sanatın ifade olanaklarıyla bir üretim unsuru olabileceğini ortaya koymakta ve bu yapıların güncel sanat bağlamında aktif bir sanatsal ve düşünsel üretim alanı olarak değerlendirilebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is shaped by the limited representation of ancient rock tombs, dating from the 4th century BC and later in the ancient regions of Caria and Lycia, in the field of visual arts, and the resulting gap in art literature. While ancient rock tombs are mostly addressed in the literature within the framework of archaeological and architectural approaches, this study examines them as a conceptual and formal production area within the context of contemporary visual arts. The research explores how the architectural forms of rock tombs, their relationship with the rock surface, and their integration with the natural environment can be reinterpreted through experimental visual arts applications; and how the multi-layered structure, associated with concepts of space, memory, identity, continuity, and immortality, can become a material for reproduction within the contemporary art language. During the study, theoretical and visual data regarding the historical, architectural, and spatial characteristics of ancient Caria and Lycia rock tombs were examined; and the obtained data were transformed into experimental visual applications involving different materials, techniques, and surface explorations in line with the artist's subjective approach. In this context, the thesis demonstrates that rock tombs, as an element of historical and cultural heritage, can go beyond archaeological and documentary representation and become an element of production through the expressive possibilities of contemporary art, and suggests that these structures can be evaluated as an active artistic and intellectual production space within the context of contemporary art.