Uluslararası hukukta silahlı çatışmalar nedeniyle yerinden edilmiş kişilerin korunması
The protection of displaced persons by armed conflict in international law
  1. Tez No: 1003300
  2. Yazar: ÖZGENUR YİĞİT AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Silahlı çatışmalar ve yerinden edilme arasında tartışmasız bir ilişki vardır. Gerek devlet sınırları içinde gerek sınırların dışına doğru gerçekleşen nüfus hareketlerinin temel sebebinin çoğunlukla silahlı çatışmalar olduğu kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre zulüm, çatışma, şiddet, insan hakları ihlalleri ve kamu düzenini ciddi şekilde bozan olaylar nedeniyle dünya çapında 2024 yılı sonu itibarıyla 37,9 milyon kişi mülteci statüsünde, 68,3 milyon kişi ise ülke içinde yerinde edilen kişi olmak üzere 122,6 milyon insan yerinden edilmiştir. Ancak silahlı çatışmalar nedeniyle yerinden edilen kişilerin hem ülke dışına çıkan hem de ülke içinde yerinden edilmiş kişiler olarak korunması hiçbir zaman kapsamlı bir şekilde ele alınmamıştır. Bu tez silahlı çatışmalar nedeniyle yerinden edilen kişilerin uluslararası hukuk kapsamında korunmasına ilişkin bütünsel bir çalışma ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çatışma mültecileri, savaş mültecileri veya insani mülteciler olarak adlandırılan silahlı çatışmalar nedeniyle yerinden edilmiş kişilerin korunması uluslararası hukukta uluslararası mülteci hukuku, insancıl hukuk ve insan hakları hukuku arasında parçalı bir yapıya sahiptir. Uluslararası mülteci hukuku, insancıl hukuk, insan hakları hukuku, her biri farklı bağlamlarda ve sınırlamalarla hareket eder, bununla birlikte birbirini tamamlayan rollere sahiptirler. Tez, bu hukuk dallarının birlikte uygulanabilirliğini inceleyerek, silahlı çatışmalar nedeniyle yerinden edilen kişilere yönelik daha etkin ve bütüncül bir koruma çerçevesinin oluşturulması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is an undeniable relationship between armed conflicts and displacement. It is widely recognized that armed conflicts are often the primary cause of movements, both within state borders and across them. According to the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), by the end of 2024, a total of 122.6 million people has been forcibly displaced worldwide due to persecution, conflict, violence, human rights violations, and events seriously disturbing public order, with 37.9 million classified as refugees and 68.3 million as internally displaced persons (IDPs). However, the protection of displaced persons due to armed conflicts—whether they have crossed international borders or remain internally displaced—has never been addressed in a comprehensive manner. This thesis aims to present a comprehensive study on the protection of displaced persons due to armed conflicts within the framework of international law. The protection of such individuals, often referred to as conflict refugees, war refugees, or humanitarian refugees, is characterized by a fragmented structure within international law, encompassing international refugee law, humanitarian law, and human rights law. These legal frameworks operate within different contexts while fulfilling complementary roles. This thesis examines the interplay between these legal regimes, arguing for the necessity of a more effective protection framework for individuals displaced by armed conflicts. By analyzing the co-application of these legal branches, the study highlights the need for international law to adopt a more cohesive and inclusive approach to addressing the protection gaps faced by displaced people.