التحول الرقمي في البنوك الإسلامية في فلسطين: الفرص وتحديات الأمن السيبراني
Filistin'deki İslami Bankalarda Dijital Dönüşüm: Fırsatlar ve Siber Güvenlik Zorlukları
- Tez No: 1003299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÜVEYDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Filistin'deki İslami bankalarda dijital dönüşümün mevcut durumunu, ayrıca mevcut fırsatları ve siber güvenlik zorluklarını ortaya koymaktır. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için araştırmacı karma yöntemi (nicel ve nitel) kullanmıştır. Bu kapsamda, Filistin'deki İslami bankalarda farklı bölümler, İdari birimlerdeki genel işleyiş ve pozisyonlarla ilgili çevrimiçi bir anket yapıldı. Ayrıca, teknik personel ile karşılaştırmalar gerçekleştirildi. Sonuçlar, Filistin'deki İslami bankalarda dijital dönüşüm ilkelerinin uygulanma düzeyinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca, dijital dönüşümün bu kurumlara sunabileceği fırsatların çok umut verici göründüğünü de ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca, İslami bankalarda siber güvenliğin etkinleştirilmesi için gereken şartların nispeten yüksek olduğunu, uygulanmasındaki zorlukların ise orta ila yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Filistin'deki İslami bankalar çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır; bunların en önemlisi İsrail işgali ve İsrail Merkez Bankası'nın bu bankalara yönelik politikalarıdır. Çalışmada, İslami bankalardaki çalışanlara siber güvenliği artırmayı ve modern teknolojilerle başa çıkma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan eğitim kursları verilmesi gerektiği tavsiye edildi.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore the current state of digital transformation in Islamic banks in Palestine, as well as the available opportunities and cybersecurity challenges. To achieve the study's objectives, the researcher employed a mixed-method approach (quantitative and qualitative). An electronic questionnaire was distributed to a random sample and positions within Islamic banks in Palestine. In addition, interviews were conducted with a sample consisting of the specialists. The results showed that the level of digital transformation implementation in Islamic financial institutions in Palestine was significantly high. The findings also revealed that the opportunities provided by digital transformation in these institutions are promising. Additionally, the study showed that the requirements for implementing cybersecurity in Islamic financial institutions in Palestine were high, while the challenges of applying cybersecurity were somewhat urgent. The study recommended the necessity of providing employees in financial institutions with training courses that focus on enhancing cybersecurity and developing their skills in dealing with modern technologies to address the challenges associated with their implementation.