Comparison of the stress imposed by all on four implants and subperiosteal implants on the atrophic mandibula by finite element analysis
Dört implant ve subperiosteal implantların atrofik mandibula üzerinde uyguladığı stresin sonlu elemanlar analiziyle karşılaştırılması
  1. Tez No: 1003439
  2. Yazar: BERK ATAHAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇAĞRI DAĞAŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, All-on-Four ve subperiosteal implantların atrofik mandibula üzerindeki stres dağılımlarını sonlu elemanlar analizi (FEA) yöntemiyle biyomekanik açıdan karşılaştırmayı amaçlamaktadır. İleri düzey mandibular rezorpsiyon görülen hastalarda sabit protez çözümlerine yönelik artan klinik talepler, optimal yük dağılımı sağlayan ve kemik bütünlüğünü tehdit etmeyen alternatif implant stratejilerinin değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, tam dişsiz ve ileri derecede atrofik bir mandibulanın üç boyutlu modelleri oluşturulmuş; iki farklı implant konfigürasyonu—All-on-Four ve subperiosteal—standart oklüzal yükleme koşulları altında sanal ortamda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to biomechanically compare the stress distribution patterns created by All-on-Four and subperiosteal implants on the atrophic mandible using the Finite Element Analysis (FEA) method. The increasing clinical demand for fixed prosthetic solutions in patients with advanced mandibular atrophy necessitates alternative implant strategies that offer optimal load distribution and minimal risk to bone integrity. In this context, three-dimensional models of an edentulous, severely resorbed mandible were generated, and two different implant configurations—All-on-Four and subperiosteal—were virtually applied under standardized occlusal loading conditions.