Nazal polipli ve nazal polipsiz kronik rinosinüzitli hastalarda mikroplastiklerin rolü
The role of microplastics in chronic rhinosinusitis patients with and without nasal polyps
  1. Tez No: 1003440
  2. Yazar:
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MUSTAFA TAŞ
  7. Yıl:
  8. Dil:
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma dünyada önemli bir sağlık ve çevre sorunu olan mikroplastiklerin,kronik rinosinüzit hastalarındaki önemini ve nazal lavajın kronik rinosinüzit tedavisindeki önemini araştırmayı amaçlamıştır. 30 nazal polipli KRS , 30 nazal polipsiz kronik rinosinüzit ve 30 kontrol grubu olmak üzere 90 hastada;ilk, 1.hafta ve 1. ay kontrollerindeki nazal irrigasyonlarındaki ölçümlerine bakılmıştır.Ayrıca kronik rinosinüzit semptomları; Vizüel Analog skorU,Sinonazal Outcome Test, Alerjik Rinit Testi, Rinosinüzit Hayat Kalitesi Anketi ile ölçeklendirilmiştir. Kronik rinosinüzit hastalarının nazal irrigasyonlarındaki mikroplastik düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur (p<0,05). Nazal irrigasyon uygulaması ile tüm grupta mikroplastik düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görülmüştür ve Vizüel Analog Skoru, Sinonazal Outcome Test, Rinosinüzit Hayat Kalitesi Anketi'nde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler izlenmiştir (p<0,05). Sonuç olarak çevremizde bulunan mikroplastikler, insanda nazal kavitede de bulunabilir ve kronik rinosinüzite neden olabilir. Nazal irrigasyon, nazal kavitede mikroplastik düzeyini azaltırken rinosinüzit semptomlarında azalmayı sağlayabilir ve hastalığa bağlı bozulan hayat kalitelerinde düzelmeye katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the importance of microplastics, which is a major health and environmental problem in the world, in patients with chronic rhinosinusitis and the importance of nasal lavage in the treatment of chronic rhinosinusitis. A total of 90 patients, comprising 30 patients with nasal polyps (CRSwNP), 30 patients without nasal polyps and 30 controls, underwent nasal lavage at the outpatient clinic at the first, first week, and first month follow-ups. Measurements of microplastics in the nasal lavage were performed. Chronic rhinosinusitis symptoms were also assessed using the Visual Analog Score, Sinonasal Outcome Test, Allergic Rhinitis Test, and Rhinosinusitis Quality of Life Questionnaire. The level of microplastics in the nasal irrigation of chronic rhinosinusitis patients was found to be statistically significantly higher than in the control group (p<0.05). Nasal irrigation resulted in a statistically significant decrease in microplastic levels across the entire group. Statistically significant improvements were observed in the Visual Analog Score, Sinonasal Outcome Test and Rhinosinusitis Quality of Life Questionnaire questionnaires with nasal irrigation (p<0.05). In conclusion, microplastics found in our environment can also be found in the nasal cavity of humans and can cause chronic rhinosinusitis. Nasal irrigation reduces microplastic levels in the nasal cavity, reduces rhinosinusitis symptoms, and may contribute to improvements in the quality of life associated with the disease.