Sosyal medya fenomenlerinin Türkiye'deki Z kuşağını kültürel açıdan yönlendirme gücü
The steering power of social media phenomena to generation Z in Turkey
  1. Tez No: 1003659
  2. Yazar: YASİME HOŞNUT AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması, sosyal medya platformlarının kullanımını artırmış ve bireylerin sosyal etkileşimlerini dijital ortamlara taşımıştır. Bu bağlamda, Sosyal Medya Fenomenleri güçlü görünürlük ve tanınırlık kazanarak sosyal medya ortamlarında öne çıkmıştır. Bu araştırmada, SMF'lerin Türkiye'deki Z kuşağı üzerinde kültürel yönlendirme gücü incelenmiş; elde edilen bulgular Sosyal Etki Teorisi'nin (Uyum, Özdeşleşme, İçselleştirme) kavramsal çerçevesi bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada 18-24 yaş arası üniversite öğrencilerinden Anket ve Açık Uçlu Anket yoluyla veriler toplanmış; SPSS programı kullanılarak ANOVA ve Ki-Kare testleri uygulanmış, Açık Uçlu Anket verileri ise tematik analizle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları veri setlerinin karşılaştırmalı analiziyle ortaya konmuş, literatürdeki bulgularla ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Böylece, araştırmanın temel tezine ulaşılmış ve hipotezler ışığında Z kuşağı üzerinde SMF'lerin kültürel etkisi ortaya çıkarılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, SMF'lerin Z kuşağı üzerinde hem olumlu hem de olumsuz bir etkiyle yönlendirme gücüne sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The proliferation of new communication technologies has increased the use of social media platforms, transferring individuals' social interactions into digital environments. Within this context, Social Media Influencers have gained significant visibility and recognition, emerging as prominent figures in these spaces. This study investigates the cultural influence of SMIs on Generation Z in Turkey, with findings interpreted through the conceptual framework of Social Influence Theory (Compliance, Identification, Internalization). Data were collected from university students aged 18–24 via surveys and open-ended survey questions. Quantitative data were analyzed using the SPSS program with ANOVA and Chi-Square tests, while qualitative data were examined through thematic analysis. The results, derived from a comparative evaluation of survey and open-ended survey questions findings and contextualized within the existing literature, reveal the multidimensional cultural impact of SMIs on Generation Z. Specifically, the study demonstrates that SMIs possess the power to direct Generation Z toward both positive and negative cultural orientations.