Yerel halkın bakış açısıyla geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin sosyo-ekonomik etkileri: Kırklareli örneği
Socio-economic impacts of Syrians under temporary protection from point of view of local people: The case of Kirklareli
- Tez No: 1003797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TURAL DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Ekonomi, Sociology, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sonrasında Türkiye, Geçici Koruma kapsamında en fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan ülke konumuna gelmiştir. Suriyeli nüfusun hızla artması, özellikle yerel düzeyde ekonomik, toplumsal ve çevresel etkiler üzerinden çeşitli algıların oluşmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Kırklareli ilinde yaşayan yerel halkın Geçici Koruma kapsamındaki Suriyelilere yönelik ekonomik, toplumsal ve çevresel tehdit ve fayda algılarını incelemek ve bu algıların temas düzeyi ile sosyo-demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada veriler anket yöntemiyle toplanmış; açıklayıcı faktör analizi, güvenirlik analizleri, korelasyon analizi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların Suriyelilere yönelik algılarının genel olarak faydadan ziyade tehdit yönünde yoğunlaştığını göstermektedir. Özellikle ekonomik, toplumsal ve çevresel tehdit algıları arasında güçlü ve pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Temas düzeyinin artmasının tehdit algılarını güçlendiği, buna karşılık fayda algılarını sınırlı düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Eğitim, yaş, gelir ve meslek gibi sosyo-demografik değişkenlerin algılar üzerinde belirleyici olduğu; cinsiyet ve medeni durumun ise sınırlı etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonuçları, yerel halkın Suriyelilere yönelik algılarının büyük ölçüde ekonomik rekabet, sosyal mesafe ve çevresel kaygılar çerçevesinde şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, göç ve uyum politikalarının yalnızca göçmenleri değil, yerel halkın algılarını da dikkate alan bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Following the civil war that began in Syria in 2011, Turkey became the country hosting the largest number of Syrians under Temporary Protection. The rapid increase in the Syrian population has led to the formation of various perceptions, particularly at the local level, regarding economic, social, and environmental impacts. The aim of this study is to examine the perceptions of the local population in Kırklareli province regarding the economic, social, and environmental threats and benefits related to Syrians under Temporary Protection, and to determine whether these perceptions differ in terms of contact level and socio-demographic variables. In this study, data were collected using a survey method; and evaluated using exploratory factor analysis, reliability analyses, correlation analysis, t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings show that participants' perceptions of Syrians generally focused more on threats than benefits. Strong and positive relationships were found, particularly between perceptions of economic, social, and environmental threats. It was determined that increased levels of contact strengthened threat perceptions, while having a limited effect on benefit perceptions. The study concluded that socio-demographic variables such as education, age, income, and occupation were determining factors in perceptions; while gender and marital status had a limited effect. The study results reveal that local perceptions of Syrians are largely shaped by economic competition, social distance, and environmental concerns. In this context, migration and integration policies need to be addressed with a holistic approach that takes into account not only the migrants but also the perceptions of the local population.