Erzurum Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde çalışan hekimlerinsağlık iletişimi yeterlilikleri ve kültürler arası etkililikleri
Health communication competencies and intercultural effectiveness of physicians working in Erzurum City Hospital Emergency Medical Clinic
- Tez No: 1003799
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Erzurum Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde görev yapan hekimlerin sağlık iletişimi yeterlilikleri ile kültürlerarası etkililik düzeylerini kapsamlı biçimde değerlendirmektir. Çalışmada nicel yöntem ve kolayda örnekleme tekniği kullanılmış, veriler online anket yoluyla toplanarak katılımcılara e-posta ve sosyal medya üzerinden ulaştırılmıştır. Dört bölümden oluşan anketin ilk kısmında demografik bilgiler, ikinci kısmında sağlık iletişimi tutum ve davranışları yer almış, üçüncü bölümde İletişim Yeterlilik Ölçeği, dördüncü bölümde ise, Kültürlerarası Etkililik Ölçeği uygulanmıştır. Her iki ölçek beşli likert tipindedir ve çalışmada güvenilirlikleri kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Veriler SPSS 21.0 programıyla analiz edilmiş, demografik bilgiler frekans ve yüzde değerleriyle, ölçek puanları ise, betimsel istatistiklerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, hekimlerin sağlık iletişimi yeterliliklerinin yüksek, kültürlerarası etkililik düzeylerinin ise, orta seviyede olduğunu göstermektedir. İletişim yeterliliğinin demografik ve mesleki özelliklerden bağımsız bir yapıya sahip olduğu, buna karşılık kültürlerarası etkililiğin eğitim, yabancı dil bilgisi ve davranışsal esneklik gibi alanlarda geliştirilmeye açık olduğu görülmüştür. Ayrıca iletişim yeterliliği ile kültürlerarası etkililik arasında güçlü pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, iletişim becerilerinin güçlendirilmesinin kültürlerarası etkililiği artırmada önemli bir rol oynadığını ve hekimlerin yalnızca klinik açıdan değil, iletişim ve kültürel farkındalık yönünden de desteklenmesinin hasta bakım kalitesinin iyileştirilmesi için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to comprehensively evaluate the health communication competence and intercultural effectiveness levels of physicians working at the Emergency Medicine Clinic of Erzurum City Hospital. Quantitative methods and convenience sampling techniques were used in the study; data were collected via an online survey and distributed to participants via email and social media. The first part of the four-part survey included demographic information, the second part included health communication attitudes and behaviors. The Communication Competence Scale was administered in the third part, and the Intercultural Effectiveness Scale was administered in the fourth part. Both scales were five-point Likert-type, and their reliability was found to be acceptable. Data were analyzed using SPSS 21.0; demographic information was evaluated using frequencies and percentages, and scale scores were evaluated using descriptive statistics. The findings indicate that physicians' health communication competence was high and their intercultural effectiveness was moderate. Communication competence is independent of demographic and professional characteristics; however, intercultural effectiveness is open to development in areas such as education, foreign language proficiency, and behavioral flexibility. Additionally, a strong positive correlation was found between communication competence and intercultural effectiveness. These results demonstrate that strengthening communication skills plays a significant role in enhancing intercultural effectiveness and that supporting physicians not only in clinical practice but also in communication and cultural awareness is essential for improving the quality of patient care.