Geleneksel konutlarda ahşap yapı konstrüksiyonları Ankara Erzurum Mahallesi örneği
- Tez No: 420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada geleneksel Türk konutlarının ahşap yapı ve konstrüksiyonlarf anlatılmaktadır. Geçmiş kültürlerin geleneksel Jürk konutlarına etkilerini saptamak için, ilkçağlardan toplumların barınma gereksinimlerinden doğan barınaklardan günümüze kadar geçirilen aşamalara değinil mektedir. Geleneksel Türk konutlarında zamanla görülen aşınma, yıkıl ma ve değişme sorunları ele alınmaktadır. Örnek olarak Ankara'da Erzurum Mahallesinde bulunan geleneksel konutların ahşap yapı konstrüksiyonları temelinden çatısına kadar detaylarıyla açıklan maktadır. Gelenek ve göreneklerin mimari oluşuma etkileride ğöz- önüne alınarak, bu bilgilerin ışığında geleneksel Türk konutla rında zamanla görülen değişim sorunlarına çözüm yöntemleri öne rilmektedir. Sonuç olarak Geleneksel Türk Konutlarının yapısını modern mimari ve teknikle bağdaştırarak ve onlara. değişik işlevler kazan dırarak bu yapı lardan yararlanabileceği ve onların korunabileceği sonucuna ulaşılmaktadır. x.- t.
Özet (Çeviri)
The wooden Structure c-ohstruçtions of tradional Turkısh houses are explained at this v/ork. The stages of shelters covering the necessity of communities are studied beginnig from the First Ages up today, in order to fix the irifluence of past cultures on tradional Turkısh hoü^es. The problems of depreciation, demölition and variatioh are taken in hand seen on tradional Turkısh houses by the time. As an example the wooden structure constructions of Tradional Turkısh houses at Erzurum Quarter 'in Ankara are explained from foundation to roof in a detailet-way. Under the light.of this knowledge, taking in to considenation the influence of tradition and fashion on architectüral event, the solution methods are suggested for the variation problems of Tradional Turkısh houses seen by the time. At the end it is come to coriclusion that the tradional Turkısh houses structures fitting of tihe modern ar^hi.tecture techniques and being gained various functions, will be profited : and protected. '.'-*