Hipertansiyon hastalarında e-sağlık okuryazarlığı, siberkondria ve kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between e-health literacy, cyberchondria and cardiovascular diseases risk factors knowledge level in hypertension patients
  1. Tez No: 1003829
  2. Yazar: ZEHRA TUĞÇE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KALKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde internet kullanımının artması, sağlık bilgilerine erişimi kolaylaştırmıştır. Ancak, bireylerin bu bilgileri değerlendirebilmesi hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Hipertansiyon (HT) hastaları, hastalıklarıyla ilgili bilgiye erişim sağlamak ve bu bilgiyi doğru değerlendirmek açısından e-sağlık okuryazarlığına ihtiyaç duyarlar. Hipertansiyon hastalarının kardiyovasküler hastalıklar (KVH) için riskli grupta yer alması KVH risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmalarını gerektirir, bu nedenle e-sağlık okuryazarlığı bu grup için oldukça önemlidir. E-sağlık okuryazarlığı, internetten elde edilen bilgilerin etkin bir şekilde değerlendirilmesini ifade ederken, sürekli araştırma yapmanın sonucu olarak kaygı geliştirme durumu“siberkondria”olarak tanımlanmaktadır. Araştırmalar, e-sağlık okuryazarlığı seviyesi düşük bireylerde siberkondria düzeyinin yüksek olduğunu göstermektedir. KVH, dünya genelinde en yaygın ölüm nedenleri arasında yer almaktadır ve HT hastalarının bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, bu hastalıkların önlenmesi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, hipertansiyon hastalarında e-sağlık okuryazarlığı, siberkondria ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri bilgi düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, E-sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Siberkondria Şiddet Ölçeği ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği ile toplanmıştır. Giresun İl Sağlık Müdürlüğü ve Ordu Üniversitesi Kllinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan gerekli izinler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of the internet today has facilitated access to health information. However, individuals' ability to evaluate this information is critically important for both their own health and public health. Hypertensive (HT) patients need e-health literacy to access information about their disease and to evaluate this information correctly. Since hypertensive patients are in a high-risk group for cardiovascular diseases (CVD), they need to be knowledgeable about CVD risk factors; therefore, e-health literacy is crucial for this group. E-health literacy refers to the effective evaluation of information obtained from the internet, while the anxiety that develops as a result of constantly searching for information is defined as“cyberchondria.”Studies show that cyberchondria levels are higher in individuals with low e-health literacy levels. CVD is among the most common causes of death worldwide, and assessing the knowledge levels of HT patients plays a critical role in preventing these diseases. In this context, this study aims to examine the relationship between e-health literacy, cyberchondria, and knowledge level of cardiovascular disease risk factors in hypertensive patients. Data were collected using a Personal Information Form, the E-Health Literacy Scale, the Cyberchondria Severity Scale, and the Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level Scale. Necessary permissions were obtained from the Giresun Provincial Health Directorate and the Ordu University Clinical Research Ethics Committee