Bireysel ve sosyal sorumluluk modeli ile işlenen beden eğitimi ve spor dersinin karakter gelişimine ve hubris (kibir) sendromuna etkisi
The effect of physical education and sports classes treated with the individual and social responsibility model on character development and hubris syndrome
- Tez No: 1003830
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bireysel ve Sosyal Sorumluluk Modeli temel alınarak yürütülen beden eğitimi ve spor derslerinin ortaokul öğrencilerinin karakter gelişimi ile hubris (kibir) eğilimleri üzerindeki etkilerini incelemek ve öğrencilerin bu modele ilişkin deneyim ve algılarını ortaya koymaktır. Çalışma, karma yöntem yaklaşımı kapsamında açıklayıcı sıralı desenle yürütülmüş; nicel aşamada ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel aşamada ise durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2024–2025 eğitimöğretim yılı güz döneminde Enver Akıl Karakeçili İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenim gören 33 altıncı sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Katılımcılar olasılıksız örnekleme yaklaşımlarından amaçlı örnekleme kapsamında kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla belirlenmiştir. Araştırmanın nitel çalışma grubunu, nicel bulgular doğrultusunda amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 17 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubuna 12 hafta boyunca Bireysel ve Sosyal Sorumluluk Modeline dayalı etkinlikler uygulanmış, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı sürdürülmüştür. Nicel veriler Karakter Gelişim Ölçeği ve Sporda Kibir (Hubris) Sendromu Ölçeği ile toplanmış; analizlerde betimsel istatistikler, bağımlı ve bağımsız t-testleri ile alt boyut karşılaştırmaları kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı nicel bulgular temel alınarak yapılandırılmış; veriler, içerik analizi yaklaşımı çerçevesinde MAXQDA veri analiz programı kullanılarak çözümlenmiştir. Nicel bulgular, Bireysel ve Sosyal Sorumluluk Modeli uygulamasının karakter gelişimi üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Deney grubunda alçakgönüllülük, yakınlık, bilgelik, maneviyat ve affedicilik alt boyutlarında belirgin artışlar kaydedilmiştir. Hubris sendromuna ilişkin nicel bulgular ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya koymamış, ancak deney grubunda düşüş yönünde eğilimsel bir değişim gözlenmiştir. Nitel bulgular, nicel sonuçları destekler biçimde, öğrencilerin süreç boyunca öz düzenleme, sosyal duyarlılık, takım çalışması, yardımseverlik ve liderlik gibi karakter bileşenlerinde gelişim gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte bazı öğrencilerin görüşlerinde kibire yönelik eğilimlerin yansıdığı dikkat çekmiştir. Bu bulgu, kibir eğilimlerinin öğrenciler arasında tamamen ortadan kalkmadığını ve modelin bu bağlamda sınırlı fakat olumlu etkiler ürettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, Bireysel ve Sosyal Sorumluluk Modeline dayalı beden eğitimi uygulamalarının öğrencilerin karakter gelişimini anlamlı düzeyde desteklediği, hubris eğilimlerinde ise anlamlı bir etki oluşturmamakla birlikte olumlu yönde bir azalma eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Bulgular, sorumluluk temelli öğretim modellerinin beden eğitimi ve spor derslerinde öğrencilerin sosyal-duygusal gelişimini desteklemede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of physical education and sports lessons, conducted based on the Individual and Social Responsibility Model, on the character development and hubris tendencies of middle school students, and to reveal students' experiences and perceptions regarding this model. The study was conducted using an explanatory sequential design within a mixed methods approach; a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group was used in the quantitative phase, and a case study was used in the qualitative phase. The study group consisted of 33 sixth-grade students enrolled at Enver Akıl Karakeçili Imam Hatip Secondary School during the fall semester of the 2024–2025 academic year. Participants were selected using convenience sampling, a type of purposive sampling within the scope of non-probability sampling approaches. The qualitative study group consisted of 17 students selected through purposive sampling based on the quantitative findings. The experimental group underwent activities based on the Individual and Social Responsibility Model for 12 weeks, while the control group continued with the existing curriculum. Quantitative data were collected using the Character Development Scale and the Hubris Syndrome in Sports Scale; descriptive statistics, dependent and independent t-tests, and sub-dimension comparisons were used in the analyses. The qualitative data collection tool was structured based on quantitative findings; the data were analyzed using the MAXQDA data analysis program within the framework of content analysis. Quantitative findings indicate that the implementation of the Individual and Social Responsibility Model has significant effects on character development. The significant increases were noted in the experimental group, in the sub-dimensions of humility intimacy, wisdom, spirituality, and forgiveness. The quantitative findings regarding hubris syndrome revealed no statistically significant difference, but a downward trend was observed in the experimental group. Qualitative findings, supporting the quantitative results, revealed that students developed in character components such as self-regulation, social sensitivity, teamwork, helpfulness, and leadership throughout the process. However, it was noted that some students' views reflected tendencies toward arrogance. This finding suggests that hubris has not been completely eliminated among students and that the model has produced limited, yet positive, effects in this regard. In conclusion, it was determined that physical education practices based on the Individual and Social Responsibility Model significantly supported students' character development, and while it did not have a significant effect on hubris tendencies, it showed a positive downward trend. The findings indicate that responsibility-based teaching models are effective in supporting students' socio-emotional development in physical education and sports lessons.