Koklear kanal uzunluğunun NRT (neural response telemetry) yanıtına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cochlear canal length on NRT (NeuralResponse Telemetry) response
- Tez No: 1003965
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİH ÖZDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Koklear implant, ileri derece sensörinöral işitme kayıplı hastalarda cerrahi işlem ile iç kulağa yerleştirilen ve işitme rehabilitasyonunda kullanılan bir cihazdır. Cihazdan optimal faydanın sağlanabilmesi amacıyla operasyon sırasında ve sonrasında bakılan objektif test parametreleri mevcuttur. Biz bu çalışmamızda bu objektif test parametrelerinin koklear kanal uzunluğu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma ocak 2021 ve aralık 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz kliniğinde koklear implant cerrahisi uygulanan 30 hastayı kapsamaktadır. Çalışma kapsamında koklear implant cerrahisi uygulanan hastaların intraoperatif olarak MED-EL firması tarafından geliştirilen MAESTRO 9.0.2 yazılımı aracılığı ile ölçülen NRT (Neural Response Telemetry) ve ECAP (Electricaly Evoked Compound Action Potentials) değerleri kaydedilmiştir. Ardından çalışmaya dahil edilen hastaların preoperatif hazırlık aşamasında çekilen ince kesit bilgisayarları temporal tomografi görüntüleri MED-EL firmasının geliştirdiği Otoplan® yazılımı aracılığıyla incelenmiştir ve hastaların koklear kanal lateral duvar uzunluğu ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 30 hasta dahil edilmiş olup hastaların %63,3'ü kadın ve %36,6'sı erkektir. Hastaların %43,3'ü 17 yaş ve altındayken, %56,6'sı 18 yaş ve üzerindedir. Hastaların yaş ortalaması 19.38±20.11 olup, yaş aralığı 3 ile 72 arasındadır.16 (%41) hastada unilateral sağ kulak, 5 (%12.8) hastada unilateral sol kulak ve 9 (%23.1) hastada ise bilateral koklear implantasyon uygulanmıştır. Elektrotlar apikal (1-4), Orta (5-8) ve Bazal (9-12) olarak sınıflandırılmıştır. Hastaların CDL (Cochlear Duct Length, Koklear kanal uzunluğu) ortalaması 35.54±2.24'dir. Hastaların intraoperatif ölçülen impedans telemetri sonuçlarına göre 12 elektrodun empedans değerleri ortalama olarak 4.77 (Empedans-S8) ile 8.98 (Empedans-S12) arasında değişmektedir. Hastaların 12 elektrot ortalama AutoArt eşı̇k değerlerı̇ 14.14 (Auto-art S5) ile 21.04 (Auto-art S1) arasında değişmektedir. Çalışmamızda CDL ile empedans telemetri değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. (p>0.05). CDL ile apikal, orta ve bazal empedans değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Apikal elektrotlarda Auto-art S2 için CDL değeri yanıt alınan grupta anlamlı düzeyde daha düşük izlenmiştir (p=0.020). Orta elektrotlarda CDL ölçümü ile autoart yanıtı arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir.(p>0.05) Bazal elektrotlarda ise Auto-art S10 için yanıt alınan grupta CDL değerleri alınmayan gruba göre anlamlı düzeyde daha yüksek (p=0.025), benzer şekilde Auto-art S11 için yanıt alınan grupta CDL değeri alınmayan gruba göre anlamlı düzeyde daha yüksek görülmüştür. (p=0.014) VIII Sonuç: Bu çalışma koklear kanal uzunluğunun intraoperatif olarak ölçülen NRT ve ECAP değerleri ile ilişkini araştırmayı amaçlamıştır. Biz bu çalışmada koklear kanal uzunluğunun artmasının bazal elektrotlarda ECAP yanıtı alma oranını arttırdığını ve koklear kanal uzunluğunun azalmasının da apikal elektrodlarda yanıt oranını arttırdığını ve bazal elektrodlarda azalttığını gösterdik. Ayrıca çalışmamızda koklear kanal uzunluğu ile impedans telemetri (NRT) değerleri arasında bir korelasyon olmadığını gösterdik
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cochlear implant is a device surgically placed in the inner ear of patients with profound sensorineural hearing loss and used for hearing rehabilitation. Objective test parameters are measured during and after surgery to ensure optimal benefit from the device. In this study, we aimed to investigate the relationship between these objective test parameters and cochlear canal length. Materials and Methods: This study included 30 patients who underwent cochlear implant surgery at the Ear, Nose, and Throat Clinic of Adana City Training and Research Hospital between January 2021 and December 2022. Intraoperative NRT (Neural Response Telemetry) and ECAP (Electrically Evoked Compound Action Potentials) values were recorded in patients undergoing cochlear implant surgery using MAESTRO 9.0.2 software developed by MED-EL. Thin-section computerized temporal tomography images taken during the preoperative preparation phase of the patients were then analyzed using Otoplan® software developed by MED-EL, and the lateral wall length of the patients' cochlear canals was measured and recorded. Results: 30 patients were included in the study, 63.3% of whom were female and 36.6% were male. 43.3% of the patients were 17 years of age or younger, and 56.6% were 18 years of age or older. The mean patient age was 19.38±20.11 years, with a range of ages from 3 to 72 years. Unilateral right ear implantation was performed in 16 (41%) patients, unilateral left ear implantation in 5 (12.8%) patients, and bilateral cochlear implantation in 9 (23.1%) patients. Electrodes were classified as apical (1-4), middle (5-8), and basal (9-12). The mean CDL (Cochlear Duct Length) of the patients was 35.54±2.24. According to the intraoperative impedance telemetry results, the mean impedance values of the 12 electrodes ranged from 4.77 (Impedance-S8) to 8.98 (Impedance- S12). The patients' average AutoArt threshold values for 12 electrodes ranged from 14.14 (Auto-art S5) to 21.04 (Auto-art S1). In our study, no statistically significant relationship was found between CDL and impedance telemetry values (p>0.05). No statistically significant relationship was found between CDL and apical, mid-, and basal impedance values (p>0.05). At the apical electrodes, the CDL value for Autoart S2 was significantly lower in the responding group (p=0.020). No significant difference was observed between CDL measurements at the mid-electrodes and the autoart response (p>0.05). At the basal electrodes, CDL values for Auto-art S10 were significantly higher in the responding group than in the non-responding group (p=0.025). Similarly, CDL values for Auto-art S11 were significantly higher in the responding group than in the non-responding group. (p=0.014) X Conclusion: This study aimed to investigate the relationship between cochlear canal length and intraoperatively measured NRT and ECAP values. In this study, we demonstrated that longer cochlear canal length increased the ECAP response rate at the basal electrodes, while lower cochlear canal length increased the response rate at the apical electrodes and decreased it at the basal electrodes. Furthermore, our study demonstrated no correlation between cochlear canal length and impedance telemetry (NRT) values.