Endometrium kanseri hastalarında lenfovasküler saha invazyonu ve batın yıkama sıvısı sitolojisinin prognoza etkisi
The prognostic impact of lymphovascular space invasion and peritoneal washing cytology in patient with endometrial cancer
- Tez No: 1003989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, endometrium kanseri hastalarında lenfovasküler invazyon (LVİ) varlığının ve alt tiplerinin sağkalım ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca LVİ ile diğer prognostik faktörler arasındaki ilişki ortaya konarak, LVİ'nin histopatolojik yayılım, cerrahi sonuçlar ve adjuvan tedavi kararları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. YÖNTEM: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya, 2010–2024 yılları arasında endometrium kanseri nedeniyle cerrahi tedavi gören 396 hasta dahil edilmiştir. Grade 3 tümör histolojisine sahip ve tip 2 histoloji gösteren endometrium kanseri tanısı almış hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Bu sayede sağkalım analizlerinde potansiyel karıştırıcı etkilerden kaçınılması hedeflenmiştir. Klinik ve patolojik veriler hasta dosyalarıve hastane bilgi yönetim sisteminden elde edilmiştir. Hastalar, lenfovasküler invazyon durumuna göre gruplandırılmış; sağkalım analizleri Kaplan–Meier yöntemiyle yapılmış, prognostik faktörlerin etkisi tek ve çok değişkenli Cox regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hastaların ortanca yaşı 60,9 olup, vücut kitle indeksi(VKİ ortalaması 37,78'dir. LVİ, hastaların anlamlı bir kısmında saptanmış olup, LVİ varlığı derin miyometriyal invazyon, servikal stromal tutulum, lenf nodu metastazı ve ileri evre ile anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. Kaplan–Meier analizi, diffüz LVİ alt tipine sahip hastalarda genel sağkalım eğrisinin daha kısa olduğunu göstermiştir; ancak gruplar arası fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır (p>0,05). Tek ve çok değişkenli analizlerde de LVİ varlığı sağkalımı bağımsız olarak etkilememiştir. Buna rağmen, LVİ varlığının hastalığın histopatolojik yayılımını artırması nedeniyle prognostik önemini koruduğu düşünülmektedir. SONUÇ: LVİ, endometrium kanserinde yayılım paternini belirlemede önemli bir histopatolojik parametre olup; evre, myometriyal invazyon ve lenf nodu tutulumu gibi olumsuz prognostik faktörlerle anlamlı ilişki göstermektedir. Ancak LVİ'nin sağkalım üzerindeki etkisi, alt tip ayrımı yapılmaksızın değerlendirildiğinde sınırlı kalabilmektedir. Özellikle diffüz LVİ varlığında sağkalım eğilimlerinin olumsuz yönde seyrettiği gözlemlense de, bu durum istatistiksel olarak anlam kazanmamıştır. Bu nedenle, LVİ alt tiplerinin detaylı şekilde raporlanması ve daha büyük örneklemli çalışmalarda bu alt grupların ayrı ayrı değerlendirilmesi klinik karar süreçlerine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to evaluate the association between the presence and subtypes of lymphovascular space invasion (LVSI) and overall survival in endometrial cancer. Additionally, it investigated the relationship between LVSI and other prognostic factors, assessing its influence on histopathological spread, surgical outcomes, and adjuvant treatment decisions. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included 396 patients who underwent surgical treatment for endometrial cancer between 2010 and 2024. Patients with grade 3 tumors or type 2 histopathological subtypes were excluded to reduce potential confounding effects in survival analysis. Clinical and pathological data were obtained from medical records. Patients were categorized based on LVSI status. Survival was assessed using the Kaplan–Meier method, and prognostic factors were analyzed via univariate and multivariate Cox regression models. RESULTS: The median age of patients was 60.9 years, with a mean body mass index (BMI) of 37.78. LVSI was significantly associated with deep myometrial invasion, cervical stromal involvement, lymph node metastasis, and advanced stage. Kaplan–Meier analysis showed shorter overall survival in patients with diffuse LVSI compared to other subgroups, but the difference was not statistically significant (p>0.05). Similarly, both univariate and multivariate analyses showed that LVSI was not an independent predictor of overall survival. Nonetheless, the presence of LVSI remained an important marker of disease spread and aggressiveness. CONCLUSION: LVSI is a crucial histopathological parameter in determining the dissemination pattern of endometrial cancer and shows strong associations with adverse prognostic factors such as stage, depth of invasion, and lymph node metastasis. However, when LVSI is evaluated without distinguishing its subtypes, its impact on survival appears limited. Although diffuse LVSI was associated with a trend toward poorer survival, this observation did not reach statistical significance. Further large-scale studies with standardized LVSI subclassification are warranted to better define its prognostic role and guide clinical decision-making.