Cumhuriyet Döneminden günümüze kadar hazırlanan programlarda önerilen strateji yöntem ve teknikler
The Strategy, method and technigues, which suggested in being prepared in programs from the period of republic to now
- Tez No: 100402
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretimde Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, 1924'ten 1998'e kadar hazırlanan ilkokul (ilköğretim I. Kademe) programlarının Sosyal Bilgiler dersi ile ilgili bölümleri uzman görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Programlarda Sosyal Bilgiler öğretimi için önerilen strateji, yöntem ve tekniklerin yeterli olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda programların uygulamaya yönelik, strateji, yöntem ve teknikler açısından yetersizlikleri belirlenerek, daha işlevsel, etkin ve verimli programların yapılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada tarihsel yöntem kullanılmıştır. Bunun için Milli Eğitim Talim ve Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan 1924, 1926, 1936, 1948, 1968 ve 1998 programlan uzman görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmada Cumhuriyet'ten günümüze kadar hazırlanmış Sosyal Bilgiler Programlarının önerilen strateji, yöntem ve teknikler açısından fazla bir gelişme göstermediği ve günün ihtiyaçlarına yeterince cevap veremediği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlarla Sosyal Bilgiler dersinin her ünitesi için kullanılacak strateji, yöntem ve tekniklerin adım adım açıklandığı eğitim durumlarının hazırlanıp programa konması, programa“Strateji, Yöntem ve Teknikler”adı altında bir bölüm eklenmesi; programın sonunda çeşitli strateji, yöntem ve tekniklere göre hazırlanmış günlük planlara yer verilmesi; programda önerilen strateji, yöntem ve tekniklerin nasıl kullanılacağının örneklerle açıklandığı bir el kitabının hazırlanıp programla birlikte öğretmenlere ulaştırılması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this search, the sections of the primary schools programmes connected with Social Studies lessons prepared from 1924 to 1998 have been examined in the direction of expert opinions. This program, it is searched that whether the strategy, method and techniques suggested for the education of these lessons are sufficient or not. At the end of the search, insufficiency of the programs about their strategy, method and techniques are determined, it is aimed that more active and productive programs should be prepared. In the search, historical methot has been used. For this, the programs of 1 924, 1926, 1936, 1948, 1968 and 1998 prepared by The Ministry of Education Training Establishment have been examined in the drection of expert opinions. In the search, it is determined that the Social Studies programs which have been prepared from the declaration of Republic tonow has not been developed by the help of suggested strategy, method, techniques and these programs can't satisfy our current needs. By the help of results decided at the end of the search some ideas such as preparing and cariying out some education programs in which the strategy, method and techniques are used step by step for each units of Social Studies lessons, adding a new section called“Strategy, Method and Techniques”to the program, placing new and current plans prepared according to some strategy, method and techniques to the end of the program, preparing a manuel book in which suggested how these strategy, method and techniques are used by the help of examples and giving these books to the teachers with the program are suggested.