Vitroseramik ocaklarda yay optimizasyonu ile termodinamik verimin artırılması
Increasing thermodynamic efficiency on vitroceramic hobs by spring optimization
  1. Tez No: 1004110
  2. Yazar: MUHARREM KEYFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL UĞURLUBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Ev tipi vitroseramik ocaklar, evlerde kullanılan temel pişirici cihazlardan biridir. Yemek pişirmek için kullanılan bu cihazlar elektrikle çalışmaktadır. Farklı güçlerdeki radyant ısıtıcılar, farklı şekillerde ve ölçülerde üretilebilmektedir. Vitroseramik ocaklar temel olarak radyant ısıtıcılar, radyant ısıtıcı yayları, lityum alüminyum silikat (LAS) cam seramik üst tabla, elektronik kontrol kartı, galvaniz kaplı çelik sac alt tabla, kablo kutusu ve çeşitli kablolardan oluşmaktadır. Vitroseramik ocaklar bir ızgara barındırmadığından tencere, tava gibi yemek pişirme ekipmanları direkt olarak üst tabla üzerinde radyant ısıtıcıların hizasına konumlandırılır ve ana ısı transferi mekanizması ışınımdır. Bu sebeple ısıl verimlilik göz önüne alındığında, radyant ısıtıcıların üst tabla ile arasındaki mesafe kritik önem taşımaktadır. Vitroseramik ocakların içerisinde bulunan ve radyant ısıtıcıların sabitlenmesi ve konumlandırılmasında kullanılan yaprak yaylar, tasarımı itibariyle termodinamik verimi etkileyen faktörler arasındadır. Zira bu yayların tasarımı, radyant ısıtıcıların LAS cam seramik üst tabla ile arasındaki mesafeyi belirlemektedir. Bu tez çalışmasında alt tablaya montajı yapılan üç farklı düz yay tasarımı SEA ile analiz edilmiştir. SEA analizinden alınan sonuçlar hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizine geometrik girdi olarak aktarılmıştır. SEA ve HAD analizi sonuçlarının deneysel verilerle korelasyonu incelenmiştir. Farklı yay tasarımlarının termodinamik verime etkisi ilgili radyant ısıtıcı bölgesindeki sıcaklıkların maksimum ortalaması üzerinden karşılaştırılmıştır. Yay tasarımına bağlı olarak en kötü ve en iyi durum arasında enerji tüketiminin %16,5 oranında azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vitroceramic cooktops are one of the basic households. These devices that are using for cooking working on electricity. Different kind of radiant heaters are manufacturing in the sector. These radiant heaters are manufacturing in different sizes, powers, shapes and technologies. Vitroceramic hobs include radiant heaters, radiant heater flat springs, lithium aluminum silicate glass ceramic upper slab, electronic control unit, galvanised steel bottom tray, cable box and different cables for power and signal. There's no grids on vitroceramic hobs. So users are locating the pans for cooking directly on upper slab. Main heat transfer mechanism for vitroceramic hobs is radiative heat transfer. In regards of thermodynamic efficiency, the distance between radiant heater and upper slab is critical. The flat springs that are using in vitroceramic hobs to locate and fix the radiant heaters, are one of the factors that effects thermodynamics efficiency because of their design. The design of this flat springs directly effecting the distance between upper slab and radiant heaters. In this thesis, three different flat spring design that assembling to bottom tray is analyzed with finite element method. The results of the finite element analysis used as geometrical input for computational fluid dynamics analysis. Both finite element method and computational fluid dynamics analysis results compared with experimental test results and correlated. The effect of spring design on thermodynamics efficiency compared by the maximum temperatures on upper slab's upper surface. Depending on the flat spring design, there's a difference of %16,5 between best and the worst case in regards of energy efficiency.