Effect of heat treatment and anodization processes on ALSI10MG produced by selective laser melting method
Isıl işlem ve anodizasyon proseslerinin seçici lazer ergitme metodu ile üretilen ALSI10MG üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 1004180
  2. Yazar: FEHMİ UTKU BAHÇİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Metalurji Mühendisliği, Engineering Sciences, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Seçici Lazer Ergitme Yöntemi ile üretilen AlSi10Mg alaşımının kromik asit, sülfürik asit ve sert anodize dahil olmak üzere çeşitli kimyasal işlemlere verdiği tepkiyi incelemiştir. Araştırma, üretim yönünün ve alaşıma uygulanan ısıl işlemin bu süreçlere verdiği tepkiye olan etkisine odaklanmıştır. Mevcut araştırmalar, üretim yönünün anodize süreçlerinin başarısı üzerinde kritik bir etkiye sahip olmadığını, ancak ikinci ısıl işlemin (çözelti işlemi ve yaşlandırma dahil) anodize tabakanın oluşumu üzerinde kritik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Eloksal işlemleri için kritik bir parametre olan yüzeyin elektriksel iletkenliğinin, ısıl işlem nedeniyle kırılan silikon bağlarının bir sonucu olarak arttığı gösterilmiştir. Ancak, ikinci bir çözelti ve yaşlandırma ısıl işlemi uygulandığında, silikon tanelerinin boyutunun artması nedeniyle yararlı etki tersine dönmeye başlar. Bu durum, silisyum çökeltilerinin miktarının azalması ve boyutunun artması nedeniyle anodize tabakanın kalınlığında bir artışa neden olur. Ayrıca, araştırma bulguları, ısıl işlem sürecinde kullanılan malzemelerden kaynaklanan safsızlıkların da anodize süreci üzerinde kritik bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan SEM, EDX ve EIS araştırmaları, SLM ile üretilen AlSi10Mg malzemelerde en yüksek korozyon direncinin tek ısıl işlem görmüş ve Tip II anodize uygulanmış numunelerde sergilendiğini, en düşük korozyon direncinin ise çift ısıl işlem görmüş ve Tip III anodize uygulanmış numunelerde gözlemlendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the response of the AlSi10Mg alloy, produced by the Selective Laser Melting Method, to various chemical processes, including chromic acid, sulphuric acid, and hard anodizing. The investigation focused on the influence of production direction and the heat-treatment applied on the alloy's response to these processes. The extant research has demonstrated that, while the direction of production exerts no critical influence on the success of anodizing processes, the second heat-treatment (including solution treatment and aging) has a critical effect on the formation of the anodized layer. The electrical conductivity of the surface, a critical parameter for anodizing processes, has been shown to increase because of broken silicon bonds caused by heat treatment. However, if a second solutioning and aging heat treatment is applied, the beneficial effect begins to reverse due to the silicon grains increasing in size. This results in an increase in the thickness of the anodized layer due to reduced silicon particle quantity and increased size. Furthermore, research findings have demonstrated that impurities emanating from the materials utilized during the heat treatment process can also exert a critical influence on the anodizing process. SEM, EDX, and EIS investigations conducted within the scope of this study have demonstrated that the highest corrosion resistance in AlSi10Mg materials produced by SLM is exhibited by single heat-treated aged and Type II anodized samples. In contrast, the lowest corrosion resistance is observed in double heat-treated and Type III anodized samples.