Turizmin Eğirdir'ìn sosyo-ekonomik yapısında meydana getirdiği değişiklikler
The Impact of tourism on social-economic structure of Eğirdir
- Tez No: 100425
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ÖZCAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada turizmin Eğirdir' in sosyal yapısında meydana getirdiği sosyo ekonomik değişiklikler araştırılmaktadır. Çağdaş bir olgu olarak turizm geçici bir nüfus hareketi ve tüketici bir faaliyet olarak bilinmektedir. Toplanan bilgiler Eğirdir' in kırsaldan kente geçişte olan bir küçük kasaba olduğu göstermektedir. Eğirdir' in en önemli geçim kaynağı elma üretiminden kazandığı gelirdir. İkinci önemli gelir kaynağı turizm olup, Eğirdir' in turizm açısından kendine has özellikleri vardır. Dağ Komando Okul Komutanlığı, Kemik Hastalıkları Hastanesi, Su Ürünleri Fakültesi gibi kurumlar turizm yönünden hareketlilik oluşturmaktadır. Tarihi ve tabi güzellikleri de bölgeye turist çeken diğer özelliklerdir. İlçe nüfusu içinden tesadüfi örneklem metoduyla seçilen gruba bir anket uygulanmıştır. Ankette Eğirdir' lilerin sosyo ekonomik yapıları incelenmiş ve turizmden kazançlarının olup olmadığı ile turizm konusundaki fikirleri alınmıştır. Ankette eğitim seviyesinin düşük olduğu, yabancı dil bilen sayısmm az olduğu belirlenmiş, turizm ve turistlere karşı düşüncelerinin olumlu olduğu turizmin faydalı olduğu kanaatinin yaygın olduğu, turizmin ekonomik getiri sağladığının düşünüldüğü sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, it is tried to find out social-economic changing in society of Eğirdir because of tourism. It's known that as a modern phenomenon, tourism is a temporary population movement and consumer action. Collected studies showt that Eğirdir is a small town, which is passing term from urban to city. The most important income source is coming from apple production The second important income source is tourism and has own characteristic. The institutions as Mountain Command School Commandership, the Hospital of Bone Disease and the Faculty of Water Produces create tourism movement. And also historical and naturel beauties attract interests of tourists to region. A questionnaire is applied to a group, which is selected sample methodology from town population. Eğirdir peoples' socio-economic structure and do they earn or not from tourism are analysed. It is also asked their opinion about tourism. As a result of questionnaire, it is claer that level of education and the people of speaking foreign language are very low, the opinions of Eğirdir's public about tourism and tourists are positive. Almost of public believe that tourism is very beneficial. At the end of questionnaire it is achieved, people think that tourism provides economic income to the town. 4. YÖKSEKİ?HETSİ KUBULi DOKÜMANTASYON MERKEZ)