Konut iç mekan ve donatı elemanlarında esnek ve değişebilir tasarım yaklaşımları
Flexible and variable design approaches in residential interiors and furniture design
  1. Tez No: 100426
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Konut iç mekan ve donatı elemanlarında esnek ve değişebilir tasarım yaklaşımlarını araştıran tez çalışması üç bölümden oluşmuştur. Tasarımda esneklik ve değişebilirliği oluşturan etmenlerin ele alındığı ilk bölümde esneklik ve değişebilirlik; sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik değişim, aile yapısındaki değişmeler, kullanıcı kitlelerindeki farklılık ile nüfus artışı ve göçler gibi etmenler paralelinde incelenmiştir. Ayrıca teknolojide ve malzemede yaşanan gelişmelerle kullanıcı ve tasarımcı arasındaki değişimlerin de, tasarımda esnek ve değişebilir yaklaşımların gelişmesine olan etkilerine de bu bölümde değinilmiştir. Tasarımda esneklik ve değişebilirlik kavranılan ve gelişiminin araştırıldığı ikinci bölümde ise, esneklik ve değişebilirliğin tasarıma olan katkılarının daha iyi kavranabilmesi açısından,“esneklik”ve“değişebilirlik”le beraber, bu kavramları içeren diğer kavramlar da araştırılarak, tarih boyunca esnek ve değişebilir mekan ve donatı yaklaşımları saptanmıştır. Üçüncü bölümde ise, esneklik ve değişebilirliğin yapı sistemi içerisinde, iç mekan yapı elemanlarıyla ve donatı tasarımlarıyla sağlanabileceği göz önünde bulundurularak farklı tasarım ölçeklerinde esneklik ve değişebilirlik, örnelerle beraber irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which has been studied as an approach to the flexible and variable design approaches in residential interiors and furniture design, consists of three chapters. In the first chapter; the reasons for the concept of flexible and variable designs in residential interiors and furniture design has been explained. Sociocultural, socioeconomic changes, changes in family life style, different user groups and the growth of population have been searched parallel to the reasons. In addition, the factors that helped to deveolped of these design concepts have also been searched such as the progress that can be seen in tehcnology and material production, and the changes in designer-user relationship. In the second chapter, the meaning of flexible, variable and the related words are described in the interior and furniture design point of view. The development of flexible and variable design approaches in residential interiors and furniture design throughout history has also been searched in this chapter. In the third chapter, flexibility and variability are investigated in different design stages within the architecture, interior design and furniture design scales. To understand flexibility and variability better, examples are given from today's design approaches.