Osteoporozu olan tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda serum galanin, apelin ve RBP 4 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum galannin, apelin and RBP 4 levels in Type 2 diabetes mellitus patients with osteoporosis
- Tez No: 1004284
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tip 2 diabetes mellitus (T2DM), osteoporoz gelişimi ve artmış kırık riski ile ilişkili olup, diyabetik osteoporozun patofizyolojisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Son yıllarda adipoz doku kökenli biyobelirteçlerin kemik metabolizması üzerindeki etkileri dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, osteoporozu olan T2DM hastalarında serum retinol bağlayıcı protein-4 (RBP-4), apelin ve galanin düzeylerini araştırmak ve bu biyobelirteçlerin metabolik, hematolojik ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) parametreleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, osteoporoz tanısı almış T2DM'li hasta grubu (n:54 ) ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler gösteren T2DM tanılı osteoporozu olmayan kontrol grubu (n:53) dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve klinik verileri kaydedilmiştir. Açlık durumunda alınan kan örneklerinde glukoz, HbA1c, lipid profili, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri ile hematolojik parametreler analiz edilmiştir. Serum RBP-4, apelin ve galanin düzeyleri enzim bağlantılı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemi ile ölçülmüştür. Kemik mineral yoğunluğu ölçümleri dual enerji X-ışını absorbsiyometri (DEXA) yöntemi kullanılarak lomber omurga (L1–L4) ve femur boyun bölgelerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilerek biyobelirteçler ile klinik ve laboratuvar parametreleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında cinsiyet dağılımı (p=0,063) ve yaş ortalaması (p=0,074) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Buna karşın, kemik mineral yoğunluğunu yansıtan femur boyun T skoru ve L1–L4 T skoru değerleri vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (her iki parametre için p<0,001). Hemogram parametreleri (RBC, HGB, MCV, MCHC) açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmemiştir. Benzer şekilde açlık plazma glukozu (APG), HbA1c, böbrek fonksiyon testleri (BUN, kreatinin), karaciğer enzimleri (AST, ALT), lipid profili (total kolesterol, trigliserit, LDL, HDL), tiroid fonksiyon testleri (TSH, sT4) ve Vitamin D düzeyleri bakımından da iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Adipokin düzeyleri değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Apelin düzeyi osteoporozu olan T2DM grubunda 307,08±126,45 pg/ml, kontrol grubunda ise 437,07±180,62 pg/ml olarak bulunmuş olup, vaka grubunda anlamlı derecede daha düşük olduğu belirlenmiştir (p=0,001). Benzer şekilde galanin düzeyi de vaka grubunda 2758,82±1212,39 pg/ml, kontrol grubunda 4040,45±1824,99 pg/ml olarak saptanmış ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Buna karşılık RBP-4 düzeyi osteoporozu olan T2DM grubunda 609,76±290,72 ng/ml, kontrol grubunda ise 393,51±110,23 ng/ml olarak belirlenmiş ve vaka grubunda anlamlı derecede daha yüksek olduğu gösterilmiştir (p=0,001). Korelasyon analizlerinde, apelin düzeylerinin L1–L4 T skoru (r=0,299; p=0,002) ve femur boyun T skoru (r=0,293; p=0,002) ile pozitif yönde anlamlı ilişki gösterdiği belirlenmiştir. RBP-4 düzeyleri ile L1–L4 T skoru (r=-0,339; p<0,001) ve femur boyun T skoru (r=-0,363; p<0,001) arasında negatif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Galanin düzeyleri de L1–L4 T skoru (r=0,327; p<0,001) ve femur boyun T skoru (r=0,326; p<0,001) ile pozitif yönde anlamlı ilişki göstermiştir. Ayrıca galanin ile Vitamin D arasında zayıf ancak anlamlı pozitif korelasyon bulunmuştur (r=0,200; p=0,038). Metabolik parametreler açısından apelin, RBP-4 ve galanin düzeyleri ile APG ve HbA1c arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. RBP-4 ile galanin arasında negatif yönde anlamlı korelasyon bulunmuştur (r=-0,213; p=0,028). Apelin ile BUN arasında negatif korelasyon (r=-0,223; p=0,021), RBP-4 ile HDL arasında pozitif korelasyon (r=0,210; p=0,030) belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM) tanılı osteoporozu olan bireylerde apelin ve galanin düzeylerinin anlamlı olarak düşük, RBP-4 düzeylerinin ise anlamlı olarak yüksek olduğu gösterilmiştir. Gruplar yaş ve cinsiyet açısından benzer bulunurken, osteoporoz grubunda femur boyun ve L1–L4 T skorları belirgin derecede daha düşük saptanmıştır. Korelasyon analizlerinde apelin ve galanin düzeyleri kemik mineral yoğunluğu ile pozitif, RBP-4 düzeyleri ise negatif yönde anlamlı ilişki göstermiştir. Buna karşın apelin, galanin ve RBP-4 ile APG ve HbA1c arasında anlamlı ilişki izlenmemiştir. Bu bulgular, T2DM'de osteoporoz varlığının yalnızca glisemik kontrol ile açıklanamayabileceğini; apelin, galanin ve özellikle RBP-4'ün diyabette kemik metabolizmasıyla ilişkili potansiyel biyobelirteçler olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is associated with the development of osteoporosis and an increased risk of fractures; however, the pathophysiology of diabetic osteoporosis has not yet been fully elucidated. In recent years, the effects of adipose tissue–derived biomarkers on bone metabolism have attracted considerable attention. The aim of this study was to investigate serum retinol-binding protein-4 (RBP-4), apelin, and galanin levels in T2DM patients with osteoporosis and to evaluate the relationships of these biomarkers with metabolic, hematological, and bone mineral density (BMD) parameters. Materials and Methods This study included a patient group consisting of T2DM individuals diagnosed with osteoporosis (n = 54) and an age- and sex-matched control group of T2DM patients without osteoporosis (n = 53). Demographic characteristics, anthropometric measurements, and clinical data of all participants were recorded. Fasting blood samples were collected for the analysis of glucose, HbA1c, lipid profile, renal and liver function tests, and hematological parameters. Serum RBP-4, apelin, and galanin levels were measured using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Bone mineral density measurements were obtained from the lumbar spine (L1–L4) and femoral neck regions using dual-energy X-ray absorptiometry (DEXA). Statistical analyses were performed to assess the relationships between the biomarkers and clinical as well as laboratory parameters. Results There were no statistically significant differences between the groups regarding sex distribution (p = 0.063) or mean age (p = 0.074). However, femoral neck T-scores and L1–L4 T-scores, reflecting bone mineral density, were significantly lower in the osteoporosis group compared to the control group (p < 0.001 for both parameters). No statistically significant differences were observed between the groups in terms of hemogram parameters (RBC, HGB, MCV, MCHC). Similarly, fasting plasma glucose (FPG), HbA1c, renal function tests (BUN, creatinine), liver enzymes (AST, ALT), lipid profile (total cholesterol, triglycerides, LDL, HDL), thyroid function tests (TSH, fT4), and vitamin D levels did not differ significantly between the groups (p > 0.05). Significant differences were identified in adipokine levels between the groups. Apelin levels were significantly lower in the osteoporosis group (307.08 ± 126.45 pg/mL) compared to the control group (437.07 ± 180.62 pg/mL) (p = 0.001). Similarly, galanin levels were significantly lower in the osteoporosis group (2758.82 ± 1212.39 pg/mL) than in the control group (4040.45 ± 1824.99 pg/mL) (p = 0.001). In contrast, RBP-4 levels were significantly higher in the osteoporosis group (609.76 ± 290.72 ng/mL) compared to the control group (393.51 ± 110.23 ng/mL) (p = 0.001). Correlation analyses revealed that apelin levels were positively correlated with L1–L4 T-scores (r = 0.299; p = 0.002) and femoral neck T-scores (r = 0.293; p = 0.002). RBP-4 levels demonstrated significant negative correlations with L1–L4 T-scores (r = −0.339; p < 0.001) and femoral neck T-scores (r = −0.363; p < 0.001). Galanin levels were also positively correlated with L1–L4 T-scores (r = 0.327; p < 0.001) and femoral neck T-scores (r = 0.326; p < 0.001). Additionally, a weak but statistically significant positive correlation was observed between galanin and vitamin D levels (r = 0.200; p = 0.038). Regarding metabolic parameters, no significant associations were found between apelin, RBP-4, or galanin levels and FPG or HbA1c. A significant negative correlation was observed between RBP-4 and galanin (r = −0.213; p = 0.028). Apelin showed a negative correlation with BUN (r = −0.223; p = 0.021), while RBP-4 was positively correlated with HDL cholesterol (r = 0.210; p = 0.030). Conclusion In this study, T2DM patients with osteoporosis exhibited significantly lower apelin and galanin levels and significantly higher RBP-4 levels compared to T2DM patients without osteoporosis. Although the groups were comparable in terms of age and sex, femoral neck and L1–L4 T-scores were markedly lower in the osteoporosis group. Correlation analyses demonstrated positive associations of apelin and galanin with bone mineral density, whereas RBP-4 showed negative correlations with BMD parameters. No significant relationships were observed between these adipokines and glycemic control parameters (FPG and HbA1c). These findings suggest that osteoporosis in T2DM may not be explained solely by glycemic control and indicate that apelin, galanin, and particularly RBP-4 may serve as potential biomarkers associated with bone metabolism in patients with T2DM.