Asi nehri ve kirliliği konulu türkiye kaynaklı tezlerin bibliyometrik incelemesi
A bibliometric study of theses from Turkey on asi river pollution
  1. Tez No: 1004283
  2. Yazar: AZİME DUYGU ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞEBNEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Asi Nehri kirliliği temasıyla Türkiye'de yazılmış lisansüstü tezlerin bibliyometrik yöntemle incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında 1998–2025 yılları arasında çeşitli üniversitelerde hazırlanmış toplam 24 tez değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada yalnızca doğrudan Asi Nehri'ne odaklanan ve tam metin erişimi sağlanan tezler incelenmiştir. Betimsel araştırma modeli temelinde yapılandırılan çalışmada nitel ve nicel veri türleri birlikte değerlendirilmiş; tezlerin yıllara göre dağılımı, üniversite ve danışman bilgileri, konu kategorileri, kullanılan yöntemler, atıf durumu ve akademik etkileri çok boyutlu biçimde analiz edilmiştir. Bulgular, özellikle 2019 sonrası dönemde tez üretiminde belirgin bir artış yaşandığını, çalışmaların büyük ölçüde Hatay ilinde bulunan üniversitelerde gerçekleştirildiğini ortaya koymaktadır. Konu kapsamı açısından balık biyolojisi, çevresel toksikoloji, mikrobiyoloji ve sosyo-kültürel mekân analizleri öne çıkarken; yöntemsel olarak saha gözlemleri, laboratuvar temelli ölçümler ve nadir de olsa yapay zekâ destekli modellemeler tercih edilmiştir. Atıf verilerine dayalı değerlendirmelerde, eski tarihli ve veri üretimi güçlü tezlerin akademik etki düzeylerinin daha yüksek olduğu; yeni tarihli tezlerin ise literatüre yeni dâhil olmaları nedeniyle sınırlı sayıda atıf aldığı görülmüştür. Araştırma sonucunda, Asi Nehri üzerine yapılan lisansüstü tezlerin çevresel bilgi üretimine, bölgesel akademik gelişime ve disiplinler arası yaklaşımlara önemli katkılar sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, gelecekte bu tezlerin yayınlaştırılması, veri tabanlarında daha yaygın erişime açılması ve çok disiplinli projelerle desteklenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine postgraduate theses written in Türkiye on the theme of Asi River pollution using the bibliometric method. A total of 24 theses prepared at various universities between 1998 and 2025 were included in the scope of the study. Only theses that directly focused on the Asi River and had full-text access were examined in the study; theses with indirect relationships or inaccessible were excluded from the study. In the study structured on the basis of the descriptive research model, qualitative and quantitative data types were evaluated together; the distribution of theses by year, university and advisor information, subject categories, methods used, citation status and academic impact were analyzed in a multidimensional manner. The findings show that there was a significant increase in the production of theses especially in the period after 2019 and that theses were mostly produced in Hatay-based universities. In terms of subject coverage, fish biology, environmental toxicology, microbiology and socio-cultural space analyses stand out; methodologically, field observations, laboratory-based measurements and, rarely, artificial intelligence-supported modeling were preferred. In the evaluations based on citation data, it was observed that older theses with strong data production had higher academic impact levels; while newer theses received limited citations due to their recent inclusion in the literature. As a result of the research, it was concluded that postgraduate theses on the Asi River made significant contributions to environmental knowledge production, regional academic development and interdisciplinary approaches. In addition, it is emphasized that these theses should be published in the future, made more widely accessible in databases and supported by multidisciplinary projects.