Simulation of the hodgkin-huxley neuron model
Simulation of the hodgkin-huxley neuron model
  1. Tez No: 1004412
  2. Yazar: SARA KAHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAN GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hodgkin–Huxley nöron modelinin elektriksel uyarılabilirlik özelliklerini incelemek ve aksiyon potansiyeli oluşum mekanizmalarını simüle etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Hodgkin–Huxley modeli, iyon kanallarının davranışını diferansiyel denklemlerle tanımlayan biyofiziksel olarak gerçekçi bir yaklaşımdır. Bu tez kapsamında modelin temel denklem sistemi kurulmuş, sodyum, potasyum ve sızıntı kanallarına ait iletkenlik değişimleri analiz edilmiştir. Sayısal çözüm yöntemleri kullanılarak farklı akım uyarımlarına verilen membran potansiyeli tepkileri simüle edilmiş ve nöronun dinamik özellikleri ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, modelin sinir hücrelerinin aksiyon potansiyeli üretim sürecini başarılı bir şekilde temsil ettiğini göstermekte olup, hesaplamalı sinirbilim uygulamaları için önemli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
When it comes to the intricacies of the nervous system, mathematical modelling of neuronal behavior has been a highly effective tool in the intersection of neuroscience and biomedical engineering, since this interaction has brought numerous significant results, such as the modelling of complex neural signalling. Coming hotfooting from the background of this fusion, this study presents a complete simulation of the Hodgkin-Huxley neuron model to see how external currents, membrane capacitance and heat affect the excitability of neurons. By harnessing the fourth-order Runge-Kutta numerical integration in a MATLABC setting, the researchers investigated how these fundamental parameters influence the generation of action potentials, spike frequency, and ion channel behavior. Well-known results of the study, which encompassed 27 different simulations, showed that the force behind neuron excitability is the external current, that membrane capacitance acts like a filter on the timing of electrical discharges, and that heat can affect the way that ion channels function. The study shows that these factors, when interacting, have nonlinear results and, very importantly, have lots to tell us about how the brain functions and can be used in clinical applications like deep brain stimulation and neuroprosthetic design. This study is a significant contribution to the field of computational neuroscience, providing an accurate and flexible modeling system that can be expanded to real-world applications in the area of biomedical engineering. A mathematical model can be used to map the propagation and generation of action potentials, based on sodium, potassium and leakage currents passing through the cell membrane, when understanding the function of neurons. Coming from the success of the Hodgkin-Huxley model, this study has pushed the model to become a highly functional tool that can perfectly replicate how neurons behave under any given conditions. This is because the simulation gives us an incredibly powerful platform for digging into the mechanisms behind the creation and transmission of signals at the cellular level, and as a result has been a significant contribution to the field of computational neuroscience which combines the areas of biology, math, and computer science.