Psöriazisli hastalarda serum asprosin düzeyinin serum IL-6, IL-17 ve hastalık şiddeti ile ilişkisinin araştırılması
Relationship between serum asprosin levels and serum IL-6, IL-17, and disease severity in patients with psoriasis
  1. Tez No: 1004425
  2. Yazar: ŞEYMA NUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Psöriazis, kronik seyirli inflamatuvar bir hastalıktır ve etkileri yalnızca deriye sınırlı kalmayıp sistemik düzeyde de ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda, metabolik süreçlerle ilişkili peptit hormonların inflamatuvar hastalıklardaki olası rolleri giderek önem kazanmaktadır. FBN1 geninden köken alan ve başlıca beyaz yağ dokusundan salınan bir peptit hormon olan asprosinin, glukoz homeostazı ve enerji dengesiyle ilişkili olduğu, metabolik bozukluklarda düzeylerinin değişebildiği bildirilmiştir. Psöriazisin metabolik komorbiditelerle yakın ilişkisi dikkate alındığında, asprosinin psöriaziste değerlendirilmesi hastalığın sistemik boyutunun anlaşılmasına katkı sağlayabilir. Mevcut literatür taramasında, psöriazisli hastalarda serum asprosin düzeylerinin değerlendirildiği ve IL-6 ile IL-17 düzeyleriyle korelasyonlarının incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda psöriazisli hastalar ile sağlıklı kontroller arasında serum asprosin, IL-17 ve IL-6 düzeylerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 35 psöriazis hastası ve 35 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarında hs-CRP, rutin biyokimya parametreleri, serum lipid profilleri ölçüldü. Serum asprosin, IL17 ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca hasta ve kontrol gruplarının vücut kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ölçümleri kaydedildi. Veriler IBM SPSS v23 ile analiz edildi. Çalışma sonuçlarında, serum asprosin (ng/mL) ortanca değerleri kontrol grubunda 35,46, hasta grubunda 25,18 olarak saptandı; iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p=0,499). Cinsiyete göre değerlendirildiğinde ise serum asprosin düzeyleri anlamlı farklılık gösterdi (p=0,007); erkeklerde ortanca 20,39 ng/mL, kadınlarda ortanca 38,85 ng/mL olarak elde edildi. IL-17 (pg/ml) ortanca değerleri kontrol grubunda 96,92 iken hasta grubunda 118,4 olarak saptandı; iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu (p=0,015). Buna karşılık, IL-6 (ng/L) ortanca değerleri kontrol grubunda 100,14 iken hasta grubunda 48,42 olarak saptandı; iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p=0,222). Çalışmamız, asprosinin psöriazis ile ilişkisini inceleyen araştırmalara metodolojik ve kavramsal bir zemin sunmaktadır. Asprosinin inflamatuvar yolaklar ve komorbidite spektrumu ile bağlantısının netleştirilmesi, yeni biyobelirteçlerin tanımlanmasına ve olası tedavi hedeflerinin belirlenmesine katkı sağlayabilir. Bu nedenle serum ve doku düzeyini kapsayan, klinik şiddet ve eşlik eden metabolik değişkenlerle birlikte değerlendirilen, standardize ölçüm protokolleriyle yürütülen geniş örneklemli çalışmaların yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease with systemic involvement beyond the skin. Increasing attention has been directed toward metabolically active peptide hormones in inflammatory conditions. Asprosin, an FBN1-derived peptide predominantly secreted by white adipose tissue, has been implicated in glucose homeostasis and energy balance, and circulating levels have been reported to vary in metabolic disturbances. Given the close association between psoriasis and metabolic comorbidities, asprosin may be relevant to the systemic component of psoriasis. However, evidence on serum asprosin in psoriasis, particularly in relation to IL-6 and IL-17, remains limited. Therefore, serum asprosin, IL-17, and IL-6 levels were evaluated in patients with psoriasis and compared with healthy controls. Thirty-five patients with psoriasis and 35 healthy volunteers were enrolled. hs-CRP, routine biochemical parameters, and lipid profiles were assessed in both groups. Serum asprosin, IL-17, and IL-6 concentrations were measured by ELISA. Body mass index and waist and hip circumferences were recorded. Statistical analyses were performed using SPSS v23. Median serum asprosin levels were 35.46 ng/mL in controls and 25.18 ng/mL in patients, with no significant between-group difference (p=0.499). In sex-stratified analyses, serum asprosin levels differed significantly (p=0.007), with higher levels in females than in males. Median IL-17 levels were significantly higher in patients than controls (118.40 vs 96.92 pg/mL; p=0.015). Median IL-6 levels did not differ significantly between groups (48.42 vs 100.14 ng/L; p=0.222). These findings suggest that serum asprosin may not distinguish psoriasis from controls in this sample, whereas IL-17 is increased in psoriasis. Larger studies using standardized assays and incorporating tissue-level assessments alongside clinical severity and metabolic covariates are warranted to clarify the role of asprosin within the immunometabolic network of psoriasis.