Toraksa sınırlı akciğer kanserlerinin evrelemesinde GA-68 triveheksin PET-BT görüntülemenin tanısal katkısı
Diagnostic contribution of GA-68 trivehexin PET-CT imaging in staging of thoracic-confined lung cancers
  1. Tez No: 1004424
  2. Yazar: ADİL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA PINAR KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada kanserden ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Akciğer kanserlerinin doğru evrelendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Akciğer kanserlerinin tanısında ve evrelemesinde invaziv ve noninvaziv birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri olan Pozitron Emisyon Tomografi/Bilgisayarlı Tomografi (PET-BT) tetkikinde en sık kullanılan radyofarmasötik Flor-18 Florodeoksiglukoz (F-18 FDG) olmakla birlikte bu ajanın tümöre spesifik olmaması, fizyolojik tutulumun yoğun olduğu yerlerde sınırlılıklarının olması ve özellikle ülkemiz gibi granülomatöz hastalıkların sık görüldüğü bölgelerde yanlış pozitifliklerine sık rastlanması nedeniyle ideal bir görüntüleme yöntemi olması mümkün değildir. Hastaların tanısında yanlış pozitif ve yanlış negatifliklerin azaltılması nedeniyle kansere daha spesifik bir radyoaktif madde arayışı sürmekte olup Ga-68 (Galyum-68) Triveheksin bu ajanlardan biridir. Çalışmamızda amacımız Ga-68 Triveheksin kullanarak non-invaziv yöntemler ile en doğru sonuca ulaşılmasını sağlamak ve ileride tedavi modalitesi olarak potansiyel taşıması bakımından bu ajanlarla görüntülemenin araştırılmasını sağlayarak literatüre ve hasta yönetimine katkıda bulunmaktır. Çalışmaya 14 hasta dahil edildi. Hastaların primer kitlelerinde ve mediastinal lenf nodlarında F-18 FDG PET-BT tetkiklerinde ve Ga-68 Triveheksin PET-BT erken-geç görüntülemelerinde ölçülen SUVmax değerleri ve F-18 FDG PET-BT ve Ga-68 Triveheksin erken görüntülemelerinde Tümör/Mediasten SUVmax Oranları değerlendirildi. Hastalar 9'u Adenokarsinom 5'i diğer histopatolojik tipler olmak üzere iki subtipe ayrılarak her iki gruptaki hastaların primer kitlelerinde ve mediastinal lenf nodlarında F-18 FDG PET-BT tetkiklerinde ve Ga-68 Triveheksin PET-BT erken-geç görüntülemelerinde ölçülen SUVmax değerleri ve F-18 FDG PET-BT ve Ga-68 Triveheksin erken görüntülemelerinde Tümör/Mediasten SUVmax Oranları değerlendirildi. Hastaların primer kitlelerinde ve mediastinal lenf nodlarında F-18 FDG PET-BT tetkiklerinde ve Ga-68 Triveheksin PET-BT erken-geç görüntülemelerinde ölçülen SUVmax değerleri arasında ve F-18 FDG PET-BT ve Ga-68 Triveheksin erken görüntülemelerinde Tümör/Mediasten SUVmax Oranları arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p> 0,05). Histopatolojik subtiplerinin değerlendirilmesinde, her iki gruptaki hastaların primer kitlelerinde ve mediastinal lenf nodlarında F-18 FDG PET-BT tetkiklerinde ve Ga-68 Triveheksin PET-BT erken-geç görüntülemelerinde ölçülen SUVmax değerleri arasında ve F-18 FDG PET-BT ve Ga-68 Triveheksin erken görüntülemelerinde Tümör/Mediasten SUVmax Oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak Ga-68 Triveheksin PET /BT görüntüleme F-18 FDG PET/BT görüntülemeye göre akciğer karsinomu hastalarının genelinde daha üstün bulunmamış olup farklı akciğer kanserleri tiplerinde ve özellikle küçük hücre dışı akciğer kanseri subtiplerinde ekspresyon profillerinin netleştirilmesi, tedaviye yönelik karar süreçlerine entegrasyonu ve rutin görüntüleme algoritmalarına dahil edilmesi için daha geniş hasta gruplarını içeren ileri faz klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related mortality both in our country and worldwide. Accurate staging of lung cancer is of great importance. Various invasive and non-invasive methods are available for the diagnosis and staging of lung cancer. Although the most commonly used radiopharmaceutical in Positron Emission Tomography/Computed Tomography (PET-CT) one of these methods is F-18 Fluorodeoxyglucose (FDG), this agent is not tumor-specific, has limitations due to intense physiological uptake in certain regions, and frequently leads to false-positive results, particularly in countries like ours where granulomatous diseases are common. Therefore, it cannot be considered an ideal imaging modality.In order to reduce false-positive and falsenegative results in cancer diagnosis, the search for more tumor-specific radiotracers continues, and Ga-68 Trivehexin is one of these promising agents. The aim of our study is to achieve the most accurate results using non-invasive methods with Ga-68 Trivehexin, and to contribute to the literature and patient management by investigating its potential not only as a diagnostic tool but also as a future therapeutic modality. A total of 14 patients were included in the study. The SUVmax values measured in the primary tumors and mediastinal lymph nodes on F-18 FDG PETCT and on early and delayed Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging, as well as the Tumor/Mediastinum SUVmax Ratios obtained from F-18 FDG PET-CT and early Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging, were evaluated. The patients were divided into two subtypes: 9 with adenocarcinoma and 5 with other histopathological types. In both groups, SUVmax values measured in the primary tumors and mediastinal lymph nodes on F-18 FDG PET-CT and on early and delayed Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging, as well as Tumor/Mediastinum SUVmax Ratios obtained from F-18 FDG PET-CT and early Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging, were analyzed. No statistically significant differences were found between SUVmax values measured in the primary tumors and mediastinal lymph nodes on F-18 FDG PETCT and early–delayed Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging, nor between the Tumor/Mediastinum SUVmax Ratios obtained from F-18 FDG PET-CT and early Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging (p > 0.05). In the evaluation of histopathological subtypes, no statistically significant differences were observed between the SUVmax values measured in the primary tumors and mediastinal lymph nodes on F-18 FDG PET-CT and early–delayed Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging, nor between the Tumor/Mediastinum SUVmax Ratios obtained from F-18 FDG PET-CT and early Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging in either patient group (p > 0.05). In conclusion, Ga-68 Trivehexin PET-CT imaging was not found to be superior to F-18 FDG PET-CT imaging in the overall population of patients with lung carcinoma. To clarify the expression profiles in different lung cancer types— particularly in non-small cell lung cancer subtypes—and to enable integration of these findings into therapeutic decision-making processes and routine imaging algorithms, further advanced-phase clinical studies involving larger patient cohorts are required.