KÖTÜLÜK PROBLEMİ BAĞLAMINDA DOĞAL AFETLER VE İNSANLARIN DİNİ DÜŞÜNCELERİNE ETKİLERİ (ADIYAMAN ÖRNEĞİ)
NATURAL DISASTERS IN THE CONTEXT OF THE PROBLEM OF EVIL AND THEIR EFFECTS ON PEOPLE'S RELIGIOUS THOUGHTS (ADIYAMAN EXAMPLE)
  1. Tez No: 1004428
  2. Yazar: BEDRİYE GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OCAK, PROF. DR. MUHAMMET ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜMEYSA SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kötülük problemi bağlamında doğal afetlerin insanların dini düşüncelerine olan etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma kapsamında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve Adıyaman'ı ciddi şekilde etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler ele alınarak bu felaketlerin bireylerin dini inançları, ibadet pratikleri ve Tanrı tasavvurları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Depremler gibi doğal afetler, insanların hayatlarında derin izler bırakmakta ve bireylerin dini inanışlarını sorgulamalarına, güçlendirmelerine veya dönüştürmelerine yol açmaktadır. Bu bağlamda, araştırma, kötülük problemi çerçevesinde, doğal afetlerin neden olduğu bireysel ve toplumsal travmaların, dini algılar üzerindeki etkilerini analiz etmiştir. Araştırmanın kuramsal temeli, kötülük probleminin felsefi ve teolojik tartışmaları üzerine inşa edilmiştir. Kötülük problemi, özellikle teistik inanç sistemlerinde, mutlak iyi, mutlak güçlü ve her şeyi bilen bir Tanrı anlayışıyla doğa olayları gibi yıkıcı olayların varlığı arasındaki çelişkiyi sorgulamaktadır. Doğal afetlerin Tanrı'nın adaleti ve merhameti ile nasıl bağdaştırılabileceği, tarih boyunca teologlar, filozoflar ve din adamları tarafından ele alınmış ve farklı açıklamalar geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, bazı bireylerin dini inançlarının pekiştiğini, ibadet pratiklerine daha fazla yöneldiklerini ve Tanrı'ya sığınarak felaketleri bir sınav olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra bazı bireylerin ise yaşadıkları kayıplar ve travmalar nedeniyle Tanrı inancını sorguladıkları, adalet ve merhamet kavramlarına yönelik şüpheler geliştirdikleri tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, doğal afetlerin dini inançlara olan etkisinin bireylerin geçmiş dini eğilimleri, travma sonrası destek mekanizmaları ve toplumsal dayanışma ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir. Tüm bunlarla beraber bu çalışma, afet sonrası bireylerin dini inançlarında yaşanan değişimlerin çok boyutlu bir süreç olduğunu ve kötülük problemi bağlamında ele alındığında teolojik, psikolojik ve sosyolojik açılardan derinlemesine analiz edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of natural disasters on religious thought in people in the context of the problem of evil. Within the scope of the study, the February 6, 2023 Kahramanmaraş-centered earthquakes and hard-hitting Adıyaman were examined and the effect of these disasters on people's religious belief, worship, and God expectations were evaluated. Natural disasters such as earthquakes leave lasting impressions in the lives of individuals and lead them to ask, reaffirm, or re-evaluate their faith. The study, in this case, investigated how individual and communal traumas that were caused by natural disasters affected religious conceptions in regard to the problem of evil. The theoretical foundation of the study is based on philosophical and theological treatises of the problem of evil. The problem of evil presents the paradox between the idea of an all-good, almighty, and omnipotent God, especially in theistic thought, and the existence of destructive events such as natural phenomena. How natural disasters can be harmonized with the justice and mercy of God has been responded to by theologians, philosophers, and priests over the centuries, and different explanations have been developed. The study has identified that the faith of some individuals has become stronger, they have become more disposed towards worship practices and have taken shelter in God, seeing disasters as a trial. Furthermore, it has been identified that some individuals have questioned their faith in God due to the losses and traumas that they have incurred, and have lost faith in the laws of justice and mercy. The data collected has shown that the impact of natural disasters on religion is directly correlated with individuals' pre-disaster religious patterns, post-disaster support patterns, and social solidarity. Apart from all this, this study has discovered that people's religious beliefs change after disasters are a complex process and that when looked at in the problem of evil, they must be studied in detail both from theological, psychological and sociological perspectives