Minimal invaziv ekstrakorporeal dolaşım uygulanan hastalarda kardiyopulmoner bypass süresi ile postoperatif laktat düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Retrospektif bir çalışma
Evaluation of the association between cardiopulmonary bypass duration and postoperative lactate levels in patients undergoing coronary artery bypass grafting with minimal invasive extracorporeal circulation
  1. Tez No: 1004427
  2. Yazar: NİMET NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCAİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
Özet
Koroner arter hastalığının cerrahi yönetiminde uygulanan koroner arter baypas greftleme (KABG), çoğu olguda kardiyopulmoner baypas (KPB) desteği gerektirmektedir. Son yıllarda geliştirilen minimal invaziv ekstrakorporeal dolaşım (MiECC) sistemleri, daha düşük dolum hacmi ve kapalı devre özellikleri ile klasik KPB'nin yol açabileceği hemodilüsyon, inflamatuvar yanıt ve mikrosirkülatuvar bozulmaları azaltmayı amaçlamaktadır. Buna karşın, ekstrakorporeal dolaşım süresinin uzaması, doku perfüzyonu ve metabolik süreçler üzerinde belirleyici bir etki oluşturabilmektedir. Bu çalışmada, MiECC kullanılan hastalarda KPB süresi ile ameliyat sonrası laktat düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Veriler, 01.01.2022–31.08.2025 tarihleri arasında izole KABG yapılan 100 hastanın kayıtlarının geriye dönük incelenmesiyle elde edilmiştir. Hastalara ait demografik özellikler, intraoperatif bulgular ve postoperatif erken dönemde farklı zaman noktalarında (0., 3., 6. ve 12. saat) ölçülen biyokimyasal parametreler analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, KPB sonrasında laktat düzeylerinin ameliyat öncesine göre anlamlı biçimde yükseldiğini göstermiştir (p=0,001). Erken saatlerde KPB süresi ile laktat düzeyleri arasında belirgin bir ilişki saptanmazken, 12. saat değerlendirmesinde daha uzun süre KPB uygulanan hastalarda laktat değerlerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca, uzamış perfüzyon süresi bulunan hastalarda baz açığı artışı ve bikarbonat düzeylerinde düşüş gözlenmiş, bu durum metabolik toparlanmanın geciktiğini düşündürmüştür. Arteriyel oksijenizasyon ve pH değerleri üzerinde anlamlı bir değişiklik izlenmezken, PaCO₂ değerlerinde geç dönemde sınırlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, MiECC sistemlerinin sağladığı avantajlara rağmen KPB süresinin uzaması, özellikle geç dönemde laktat eliminasyonunu olumsuz etkileyerek metabolik iyileşmeyi geciktirebilmektedir. Bu nedenle, perfüzyon süresinin optimize edilmesi klinik açıdan önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass grafting (CABG), a commonly employed surgical treatment for coronary artery disease, is typically performed with the support of cardiopulmonary bypass (CPB). Recently developed minimal invasive extracorporeal circulation (MiECC) systems aim to minimize the adverse effects associated with conventional CPB, such as hemodilution, inflammatory response, and impaired tissue perfusion, through their closed-circuit design and reduced priming volume. Nevertheless, the duration of extracorporeal circulation remains a critical factor influencing tissue oxygenation and metabolic balance. This study aimed to investigate the relationship between CPB duration and postoperative lactate levels in patients undergoing CABG with MiECC support. The study was conducted retrospectively by analyzing the data of 100 patients who underwent isolated CABG between January 1, 2022, and August 31, 2025, in a tertiary care training and research hospital. Demographic characteristics, intraoperative variables, and early postoperative biochemical parameters measured at 0, 3, 6, and 12 hours were evaluated. The findings demonstrated a significant increase in lactate levels following CPB compared to preoperative values (p=0.001). While no significant association was observed between CPB duration and lactate levels in the early postoperative period, patients with prolonged CPB duration exhibited significantly higher lactate levels at the 12th hour (p<0.05). In addition, increased base deficit and decreased bicarbonate levels in these patients suggested delayed metabolic recovery. Arterial oxygenation and pH values were not significantly affected by CPB duration, whereas limited late changes were observed in PaCO₂ levels. In conclusion, despite the physiological advantages of MiECC systems, prolonged CPB duration may impair lactate clearance and delay metabolic recovery, particularly in the late postoperative period. Therefore, optimization of CPB duration and close monitoring of metabolic parameters are of clinical importance.