Doğadan toplanan bazı vektör kum sineği türlerindeki bağırsak mikrobiyotasının araştırılması
Investigation of the gut microbiota in some vector sandfly species collected in nature
  1. Tez No: 1004632
  2. Yazar: ZEPH NELSON OMONDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AYAZ, DOÇ. DR. SUHA KENAN ARSERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Mikrobiyoloji, Zooloji, Parasitology, Microbiology, Zoology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
Özet
Phlebotominae kum sinekleri, leishmaniasis etkeni Leishmania türlerinin bilinen tek ve kesin vektörleridir. Kum sineği bağırsak mikrobiyotasının, sineğin fizyolojisi ve vektörlük kapasitesi üzerinde etkili olduğu bilinmekle birlikte, bu mikrobiyal toplulukları şekillendiren faktörler hâlen yeterince anlaşılamamıştır. Bu nedenle, tez çalışmasında Türkiye'de yaygın ve vektörlük açısından önemli dört kum sineği türüne (P. tobbi, P. major s.l., P. sergenti s.l. ve P. papatasi) ait doğadan yakalanan bireylerin bağırsak bakteriyel toplulukları analiz edilerek türlere göre mikrobiyota kompozisyonlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, çok nadir olarak bulunsa da Leishmania ile enfekte olan bu vektörlerde enfeksiyonun mikrobiyota çeşitliliği üzerindeki olası etkilerinin değerlendirilmesi de ikincil amaç olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, Manisa ilinde aynı lokasyondan doğadan toplanan kan emmemiş ve gravid olmayan dişi kum sineği örnekleri kullanılmıştır. Tür identifikasyonu morfolojik teşhis anahtarları kullanılarak gerçekleştirilmiş ve bağırsak kısımları steril koşullarda diseke edilmistir. Hem tekli hem de havuzlanmış kum sineği bağırsak örneklerinden DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. DNA izolasyonu sonrasında Leishmania DNA'sının varlığı qPCR ile araştırılmıştır. Daha sonra aynı DNA örneklerinde bağırsak mikrobiyotası, 6S rRNA geninin V3–V4 bölgelerinin amplikon dizilemesi ve biyoinformatik analizler ile belirlenmiştir. Bakteriyel kompozisyonun türler arasında anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p = 0.001). Bradyrhizobium spp. P. tobbi ve P. sergenti s.l. de, Wolbachia spp. P. papatasi'de ve Pseudomonas spp. P. major s.l. türlerine ait kum sineklerinde baskın olarak saptanmıştır. Leishmania pozitif olan tek P. tobbi örneği, Corynebacterium spp. baskınlığı ile karakterize edilen belirgin bir mikrobiyota profili sergilemiştir. Fonksiyonel profilleme, taksonomik farklılıklara rağmen metabolik yolakların büyük ölçüde korunduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, kum sineği tür çeşitliliğinin bağırsak mikrobiyotasını güçlü biçimde şekillendirdiği gösterilmiş olup, bu çalışma Türkiye'de kum sineklerine yönelik simbiyotik ve mikrobiyota temelli vektör kontrol stratejileri için önemli temel veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Phlebotomine sand flies are the only confirmed vectors of Leishmania sp., the causative agents of leishmaniasis. Although gut microbiota are known to influence sand fly physiology and vector competence, the factors shaping these microbial communities remain incompletely understood. This study aimed to characterize the gut bacterial communities of four epidemiologically important sand fly species (Phlebotomus tobbi, P. major s.l., P. sergenti s.l., and P. papatasi) collected from the wild in Turkey and to assess species-specific differences in microbiota composition. A secondary objective was to evaluate the potential impact of Leishmania infection on gut microbiota diversity, despite the low prevalence of infection in field populations. Non-blood-fed and non-gravid female sandflies collected from the same locality in Manisa province were used in this study. pecies identification was performed using published morphological keys, followed by sterile dissection of guts. Genomic DNA was isolated from both individual and pooled gut samples.. The presence of Leishmania DNA was screened using quantitative PCR (qPCR), after which the gut microbiota of the same samples was characterized by 16S rRNA gene (V3–V4 region) amplicon sequencing and subsequent bioinformatic analyses. Significant differences in bacterial community composition were observed among the sandfly species (p = 0.001). Bradyrhizobium spp. predominated in P. tobbi and P. sergenti s.l., Wolbachia spp. in P. papatasi, and Pseudomonas spp. in P. major s.l. The single Leishmania-positive P. tobbi gut sample displayed a distinct microbiota profile dominated by Corynebacterium spp. Functional profiling revealed that metabolic pathways were largely conserved across species despite pronounced taxonomic differences. In conclusion, sandfly species identity was identified as a major determinant shaping gut microbiota composition. This study provides the first comprehensive baseline data on the gut bacterial communities of key sandfly vectors in Türkiye and offers valuable insights for the development of symbiotic-based vector control strategies.