Adneksiyal kitlelerin malign-benign ayrımında supersonic shear görüntüleme teknolojisinin tanısal değeri
Diagnostik value of supersonic shear imaging tecnology in the difference of malign and benign of adnexial masses
  1. Tez No: 1004800
  2. Yazar: MELİS ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ YILDIZ, DOÇ. DR. MEHMET METE KIRLANGIÇ, DOÇ. DR. ÖMER AYDINER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Adneksiyal kitle tanısı alan hastaların shear wave elastografi görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi ve malign-benign ayrımında tanısal değerinin tartışılması Materyal ve Metod: Kartal Dr.Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde Eylül 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında Jinekolojik Onkoloji polikliniklerine başvurup adneksiyal kitle tanısı alan ve operasyon planlanan 92 hasta dahil edildi. Patoloji sonuçlarına göre benign-malign ayrımı yapıldı. Olguların demografik özellikleri, görüntüleme bulguları, laboratuvar bulguları ve SWE elastisite değerleri kaydedildi. Etki düzey ve cut off değeri ROC eğrisi ile araştırıldı. Bulgular: Olgular benign ve malign olarak gruplara ayrılarak değerlendirildi. Malignite olan ve olmayan hastaların ayrımında Shearwave-Elastisite kPA değerinin anlamlı etkinliği gözlendi. Ultrasonografide solid alan içeren, assit bulunan, dopplerde akım varlığı saptanan, MRI/BT'de malignite ile uyumlu görünüm veren kitlelerin malign olma olasılığı artarken, SWE elastisite değerleri de yüksek izlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda malign ve benign adneksiyal kitlelerin elastografi değerlerine bakıldığında, malign grupta yüksek izlenmesi nedeniyle bu lezyonların ayırımında, preop değerlendirmede, tedaviyi yönetmede ve cerrahiye karar vermede faydalı olabileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of patients diagnosed with adnexal mass with shear wave elastography imaging method and discussion of its diagnostic value in distinguishing between malignant and benign Method: 92 patients who applied to the Gynecological Oncology outpatient clinics at Kartal Dr.Lütfi Kırdar City Hospital between September 2023 and February 2024 and were diagnosed with an adnexal mass and planned for surgery were included. A benign-malignant distinction was made according to the pathology results. The demographic characteristics of the cases, imaging findings, laboratory findings and SWE elasticity values were recorded. The effect level and cut-off value were investigated with the ROC curve. Results: The cases were evaluated by dividing them into benign and malignant groups. A significant effect of the Shearwave-Elasticity kPA value was observed in distinguishing patients with and without malignancy. While the likelihood of malignancy increased for masses containing solid areas, ascites, presence of Doppler flow on ultrasonography, and appearing compatible with malignancy on MRI/CT, SWE elasticity values were also observed to be high. Conclusion: In our study, when we look at the elastography values of malignant and benign adnexal masses, we found that they may be useful in differentiating these lesions, preoperative evaluation, managing treatment and deciding on surgery, since they are observed to be high in the malignant group.