Otellerde sezonluk ve tam zamanlı çalışanların yönetici ilişkileri ve iş motivasyonları üzerine: Antalya'da bir araştırma
A study on managerial relationships and job motivation among seasonal and full-time hotel employees: An investigation in Antalya
  1. Tez No: 1004853
  2. Yazar: MEHMET MAYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Antalya bölgesinde faaliyet gösteren otel işletmelerinde sezonluk ve tam zamanlı çalışan personelin iş motivasyonu düzeyleri ile yöneticileriyle olan ilişkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak tasarlanmış ve çalışma biçimi ile yönetici-çalışan ilişkileri ve iş motivasyonu arasındaki farklılıkları değerlendirmeyi hedeflemiştir. Araştırmanın evrenini, Antalya'daki otellerde görev yapan tüm alt ve orta kademe çalışanlar oluşturmakta; örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 801 otel çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen anket formu üç ana bölümden oluşmuştur: demografik bilgiler, iş motivasyonu ölçeği ve yönetici-çalışan ilişkileri ölçeği. İş motivasyonu ölçeği, içsel ve dışsal motivasyon faktörlerini kapsamakta; Cronbach alfa katsayıları sırasıyla 0,83 ve 0,84 olarak hesaplanarak yüksek güvenilirlik düzeyi göstermiştir. Yönetici-çalışan ilişkileri ölçeği ise etkileşimsel adalet boyutu temel alınarak yapılandırılmış ve Cronbach alfa katsayısı ile güvenilirliği test edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 25 programı ile gerçekleştirilmiş; t-testi, ANOVA, Tukey HSD ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çalışanların istihdam biçimi (sezonluk ya da daimi) yönetici-çalışan ilişkileri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmaktadır (p < 0.001); daimi çalışanlar bu ilişkileri daha olumlu değerlendirmektedir. Ancak içsel ve dışsal motivasyon düzeylerinde istihdam biçimine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). Regresyon analizleri, özellikle iş motivasyonunun çalışan-yönetici ilişkilerini anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir (β = 0.923; p < 0.001; R² = 0.616). Bu bulgu, motivasyonu yüksek çalışanların yöneticileriyle daha güçlü ve olumlu ilişkiler kurduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the job motivation levels and managerial relationship perceptions of seasonal and full-time employees working in hotel enterprises operating in the Antalya region. Designed based on the relational screening model, the research investigates differences between employment type and the variables of job motivation and supervisor-subordinate relations. The study population consists of all lower- and mid-level hotel employees in Antalya, while the sample includes 801 hotel employees selected through convenience sampling. The data collection instrument comprises three main sections: demographic characteristics, job motivation scale, and supervisor-subordinate relationship scale. The job motivation scale includes both intrinsic and extrinsic factors and demonstrated high reliability with Cronbach's alpha coefficients of 0.83 and 0.84, respectively. The managerial relationship scale was based on the interactional justice dimension and also exhibited strong internal consistency as confirmed by Cronbach's alpha. Data were analyzed using SPSS 25. T-tests, ANOVA, Tukey HSD, and regression analyses were conducted. Findings indicate a statistically significant difference in managerial relationships based on employment type (p < 0.001), with full-time employees reporting more positive relationships. However, no significant difference was found in intrinsic and extrinsic motivation scores between seasonal and full-time staff (p > 0.05). Regression analysis revealed that job motivation significantly predicts the quality of managerial relationships (β = 0.923; p < 0.001; R² = 0.616), highlighting that highly motivated employees tend to form stronger and more positive relationships with their managers.