Lösemi tanısı konan çocuklarda öz kuramının incelenmesi
Self concept in children diagnosed with leukemia
  1. Tez No: 100488
  2. Yazar: YEŞİM ALTUNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Kanser, çocuk ölümlerinde önemini koruyan, sadece yarattığı fiziksel koşullarla değil, psikolojik koşullarla da etkili olan bir hastalıktır. Son yıllarda tıp alanında meydana gelen değişiklikler, kullanılan değişik ilaç tedavileri, kanser hastalarının yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilemiştir. Bu nedenle, hastaların normal yaşamla etkileşimlerini arttırmak ve tedaviyi normal yaşamın bir parçası haline getirmek önemli bir hedef haline gelmiştir. Henüz bir birey olmamn ilk adımlarını atan çocuklar için kanser hastalığı yaşam kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Araştırmada, lösemi tanısı konan hastaların öz kavramlarının nasıl etkilediğinin ortaya konması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, lösemi tedavisi gören bir grup hastanın, evrensel öz kavramını yansıtan bilişsel temsiller açısından değerlendirilmesi, aynı yaş, cinsiyette sağlıklı bir grupla karşılaştırılması, gruplar arasında benzer ve farklılıkların araştırılması, lösemi tedavisi gören grubun yaşadıkları iç çatışmalar, korkular ve endişeler açısından herhangi bir hastalığı olmayan bir grupla karşılaştırması, lösemi tedavisi gören grubun kendilerini çizim yoluyla ifadelerinde (Bir-İnsan-Çiz Testi) sağlıklı gruba göre herhangi bir fark olup olmadığını araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın amaçlan doğrultusunda, lösemi tanısı konan yirmi çocuk ve aynı yaş (9- 14 yaş), cinsiyet ve benzer sosyo-ekonomik düzeyde olup herhangi bir hastalığı olmayan yirmi çocuk ile, Piers-Harris Öz Kavramı Ölçeği, Louisa- Düss Psikanalitik Hikayeleri Testi, derinlemesine bilgi almak için kullanılan hikayeler (Üç Dilek Testi, Ana-Baba Kavga Hikayesi ve Özdeşleşme Hikayesi), Goodenough-Harris Bir-insan-Çiz Testi.aracılığıyla karşılaştırılmıştır. IVAraştırmanın problem ve amaçlan doğrultusunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılmış ve analizlerde ki kare testi, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada, lösemi tanısı konan grup ile herhangi bir hastalığı olmayan grup, evrensel öz kavramını yansıtan bilişsel temsiller açısından kıyaslandığında, genel sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken, mutluluk/doyum alt ölçeğinde her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Mutluluk/doyum alt ölçeğinin özellikle bireyin duygu durumunu yansıtan bir alt ölçek olduğu düşünüldüğünde, lösemi tedavisinin bireyin genel öz tanımını etkilemediği, ama duygu durumu üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmaktadır Bu da etkinin sürekli değil, durumsal olabileceğini akla getirmektedir. Hastaların iç çatışmaları, korku ve endişeleri incelendiğinde özellikle lösemi tamsı konan grubun, sağlıklı gruba kıyasla daha az olumlu beklentiler dile getirdiği ve bu sonucun da mutluluk/doyum puanlarına yansıdığı saptanmıştır. Buna paralel olarak, Üç Dilek Testi'nde ifade edilen gelecekle ilgili beklentiler incelendiğinde; her iki grupta da gelecekle ilgili olumlu beklenti dile getirenlerin mutluluk/doyum puanlan kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir. Sağlık, hastalık ve tedaviye ilişkin beklentilerin, lösemi tanısı konan grup için gelecek beklentiler kadar önemli olduğu saptanmıştır. Bir-İnsan-Çiz Testi'nin niteliksel ve niceliksel değerlendirmesi yapıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çizimle ilgili sorulan ruhsal durumu yansıtan yönlendirici sorulardan can sıkıntısıyla ilgili soruya verilen yanıtlarda, lösemi tanısı konan grubun kendisiyle ilgili problemleri daha az dile getirdiği saptanmış ve bu durum, çocuğun uzun tedavi dönemi sırasında kullandığı başa çıkına mekanizmasının bir parçası olarak ya da aile tarafından“problem çocuk”olarak algılanmaya karşı bir savunma olarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak, kanser hastalığına verilen tepkilerin“normal insanlann anormal koşullarda verecekleri”tepkiler bağlamında ele alınması, hastalık döneminde verilecek psikolojik desteğin doğasını belirlemekte önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cancer stays as an important illness causing death in children, which is effective not only physically but also psychologically. Recent developments in the field of medicine and the usage of various different chemotherapeutic treatments have influenced the life quality of cancer patients positively. Therefore, increasing the patient's interaction with the normal life and to turn the treatment into an organic part of that normal life have become a major objective. For the children, who are just taking their first steps into the process of becoming an individual, the illness of cancer is an important factor that interrupts the quality of life. If we manage to learn how cancer can effect the personality of children, especially figuring out the effects on their self concepts, the treatment model can be adjusted accordingly. In, this research, we aim to observe the effects of leukemia on the self concepts of children. Following our objective, we compare the children that were diagnosed with leukemia to a group of healthy children of the same age and sex, according to the cognitive representations that reflect their global self concepts. The inner conflicts, fears and anxieties of the two group were examined and compared to each other. The children's human drawings were used as a way of self expression and the content of the stories were compared in order to spot the differences and similarities between two groups. Twenty patients (aged between 9 and 14 years old) diagnosed with leukemia were chosen for the research and they were compared with a group of healthy children of the same age and sex group, who have similar socio-economic backgrounds, by the using Piers-Harris Self Concept Test, Louisa Duss Psychoanalytic Story Test and various uncompleted stories (three wishes test, mother-father fight story, identification story). VIThepafienf -group andifae healthy -group were- statistically -analysed: with iWest, xf test, and the analysis of variance test“. The result of the study revealed that there was no significant difference between the children with leukemia and the healthy children according to the general statistical results assessing their global self concepts. However, when the sub test of Piers-Harris Self Concept Test is checked, happiness and satisfaction scores of the two group were found to be significantly different. Considering this sub test as a reflection of the current emotional conditions of the children, we may claim that the effects of leukemia on the general self concept may not be permanent but temporary, and can be argued that it mainly acts on the emotional status of the child. When the inner conflicts, fears and anxieties of the children were analysed, the children of leukemia expressed less positive expectations with relation to their lives compared to the healthy group of children and the results were also reflected in their happiness and satisfaction scores in Piers-Harris Self Concept Test. Not only the expectations related to their current lives but also their expectations from the future, when assessed by the Three Wishes Test, were found to be significant in the two groups. The expectations related to health, illness and cure turn out to be an important factor in the lives of the children with leukemia. There was no significant difference between the groups based on the qualitative and the quantitative analyses of the drawings. However, when the prompted question about boredom was asked after the spontaneous stories, it was revealed that the healthy children tended to express their personal problems more than the children with leukemia. This may result from the accommodation of a coping mechanism used against the threat of a terminal illness or may be the outcome of a defence mechanism that enables the child to protect him/herself from the possible concerns of the parents' related to ”a problem child". As a result of the research, the lack of differences between the cancer and the healthy groups are interpreted as a normal reaction of normal people under abnormal conditions and not as something affecting the global self concept of the children. vii