Febril nötropenik hematolojik maligniteli çocuklarda galaktamannan ve toraks BT ile invaziv akciğer aspergillus enfeksiyon sıklığının belirlenmesi
Determination of incidence of invasive pulmonary aspergillosis in febrile neutropenic children with hematologic malignancy using galactomannan antigen detection test and thoracic CT
- Tez No: 325356
- Danışmanlar: UZMAN GÖNÜL AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: İnvaziv aspergillozis (İA) hala çok yüksek mortalite oranlarına sahip bir hastalıktır ve mantarın özelliğinden dolayı çok çesitli klinik tablolar oluşturabilmektedir. İyi prognoz için erken tanı çok önemli iken konvansiyonel yöntemlerle bunu yapmak çok zordur. Bunun yanında derin doku tutulumunda durumu kritik hastalardan örnek almak da kolay değildir. Bu nedenlerle tanı yöntemleri araştırılmıştır. Birçok araştırmacılar alternatif olarak görüntüleme, serolojik ve moleküler tanı yöntemleri üzerine yoğunlaşmışlardır. Bu çalısmada ateşi 5 günden uzun süren febril nötropenik hastalarda tanı yöntemleri olan galaktomannan ve bilgisayarlı tomografinin değerlendirilmesi ve bu yöntemlerle asperigllus enfeksiyon sıklığının saptanması amaçlandı.Gereç ve yöntem: Nisan 2010 ? Ekim 2011 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastalıkları Kliniği'nde takip edilen ateşi 5 günden uzun süren hematolojik maligniteli 32 hastadan 53 febril nötropenik epizod prospektif olarak incelendi. Aspergillus antijeni serum örneklerinde GM(Platelia Aspergillus, BioRad, France) ile belirlendi. İnvaziv pulmoner aspergillozu saptamak amacı ile Toraks BT kullanıldı. Etyoloji saptanması amacı ile mikrobiyolojik örneklemeler yapıldı. Klinik örnekler kültür ve direkt mikroskobi ile değerlendirildi. İnvaziv aspergillus enfeksiyonunun tanısı en son EORTC/MSG kriterlerine göre konuldu. Hastalar klinik, mikrobiyolojik ve konak kriterlerine göre kanıtlanmış, olası, şüpheli İFİ ve İFİ olmayan olarak sınıflandırıldı.Bulgular: 53 Febril Nötropenik atağın 21'inde (%39,6) İFİ saptanmış olup 6 (%11,3)'sı olası İFİ, 15 (%28,3)'i şüpheli İFİ, 32 (60,4%) `si İFİ olmayan olup ve kanıtlanmış İFİ bulunmamaktaydı. Bu hastaların 14'ü erkek, 7'si kadın olup ortalama yaş 8,05±3,96 (2-15) idi. 19 hasta akut lösemi, 2 hasta Solid Tm nedeniyle tedavi görmekteydi.
Özet (Çeviri)
Aim: Invasive aspergillosis (IA) still have high mortality rate and it can result with various clinical presentations due to characteristics of fungus. While early diagnosis is quite important for better prognosis, it is difficult to achieve this with conventional methods. Sampling is also difficult in critically ill patients with invasive involvement. Therefore, alternative diagnostic methods were investigated. A number of authors focused on imaging molecular and serologic diagnostic methods. In the present study, we aimed to evaluate the diagnostic methods which are galactomannan and computed tomography in febrile neutropenic patients with fever lasting longer than 5 days and determine the incidence of aspergillus infection using this methods in this patients.Materials and methods: In this study we have analyzed prospectively 53 febrile neutropenic epizods in 32 patients with fever longed 5 days and hematologic malignancies that have been followed in Pediatric Hematology and Oncology Department of Kanuni Sultan Süleyman Education and Research Hospital with suspicious IA between April 2010 and October 2011. Aspergillus antigen was evaluated by serum GM (Platelia Aspergillus, BioRad, France) and Computed tomography and chest radiography is used to determine invasive pulmonary aspergillosis. Microbiological sampling was performed to determine the etiology. Clinic samples were assessed by culture and direct microscopy. Invasive fungal infection was diagnosed according to the latest EORTC/MSG criteria. They were categorized into proven, probable, possible, or no IFI according to host, microbiologic and clinical criteria.Results: A total of 21/53 episodes (%39,6) were compatible with an IFI of which 6 (11.3%) probable, 15 (28.3%) possible, 32(60,4%) and no patient proven. There were 14 men and 7 women with a mean age of 8,05±3,96 years (range: 2-15 years). Nineteen patients were treated for acute leukemia and 2 had solid tumor.