Applications of multimodal sensor data from driving simulators: Driving scene recognition for contextual analysis of neurophysiological and behavioral data
Sürüş simülatörlerinden elde edilen çok modlu sensör verilerinin uygulamalari: nörofizyolojik ve davranişsal verilerin bağlamsal analizi i̇çin sürüş sahnesi tanima
  1. Tez No: 1004921
  2. Yazar: ZEYNEP SEMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. SAMY RIMA, PROF. DR. PHİLİPPE CUDRé-MAUROUX
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Frıbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Sürücünün durumunun izlenmesi, yol güvenliğinin artırılması açısından kritik öneme sahiptir. MAP-Drive projesi kapsamında, değişen sürüş görevleri ve koşullarına dinamik olarak uyum sağlayabilen, optimize edilmiş risk tahmini ve kesintisiz insan-otomasyon iş birliği sağlayan Uyarlanabilir Sürücü İzleme Sistemi (ADAMS) geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, iyi yönetilen sürüş senaryolarını gösteren örüntüleri belirlemek için düz yol ve dönel kavşak sürüşü sırasında algı-eylem dizilerini (PAS) haritalamaktır. Bu doğrultuda, çok modlu verilere yeniden örnekleme ve senkronizasyon teknikleri uygulanmış, olay segmentlerinin etiketlenmesi hem manuel olarak hem de CNN sınıflandırıcısı tabanlı otomatik yöntemlerle gerçekleştirilmiş ve bu etiketler nörofizyolojik (bakış konumu, göz bebeği çapı) ve davranışsal (direksiyon simidi) verilerle senkronize edilerek düz yol ve dönel kavşak sürüşü sırasında PAS farklılıkları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çok sınıflı sınıflandırıcının düz yol ve dönel kavşak segmentlerini ayırt etmede ikili sınıflandırıcıdan daha başarılı olduğunu göstermektedir. Sürücülerin zihinsel durumunun bilinen göstergeleri olan bakış konumundan bakış entropisi, göz bebeği çapından bilişsel aktivite indeksi (ICA) ve direksiyon verilerinden direksiyon açı değişkenliği (VSA) hesaplanmış; dönel kavşaklarda zihinsel çaba ve kontrol faaliyetinin arttığı gözlemlenerek yaklaşımımız doğrulanmıştır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda, genellenebilirliği artırmak amacıyla daha fazla katılımcı, daha fazla modalite, çeşitli sürüş koşulları ve gerçek sürüş ortamlarının dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Monitoring the driver's state is crucial for improving road safety. With the MAP-Drive project, we aim to develop an Adaptive Driver Monitoring System (ADAMS) that dynamically adjusts to changing driving tasks and conditions, enabling optimized risk prediction and seamless human-automation collaboration. This study's primary objective was to map perception-action sequences (PAS) during straight and roundabout driving to identify patterns indicative of well-managed driving scenarios. We applied resampling and synchronization techniques to multimodal data, performed both manual and CNN classifier based automated labeling of event segments, and aligned these labels with neurophysiological (gaze position, pupil diameter) and behavioral (steering wheel) data to explore differences in PAS during straight versus roundabout driving. Our results indicate that the multi-class classifier outperforms the binary classifier in distinguishing between straight and roundabout segments. Computing gaze entropy from gaze position, the index of cognitive activity (ICA) from pupil diameter, and variability in steering angle (VSA) from driving wheel data, as these measures are recognized indicators of drivers' mental state, we found elevated mental effort and control activity during roundabouts, validating our approach. Future work should include more participants, modalities and diverse driving conditions, and real-world environments to enhance generalizability.