Hediyelik eşya kümelerinin yer seçim dinamikleri: Çanakkale örneği
Location choice dynamics of souvenir clusters: The case of Çanakkale
- Tez No: 1005157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Çanakkale kent merkezi örneğinde hediyelik eşya kümelerinin yer seçim dinamiklerini açıklamaktadır. Kümelenme perspektifiyle ele alınan çalışmada, Çanakkale'de hediyelik eşya satış birimlerinin; tarihi kent merkezi, yaya alanları, geçici etkinlik mekânları ve müze mağazaları olmak üzere dört mekânsal alanda yığıldığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda tarihi kent merkezi ve yaya alanlarında işletmelerle ve seyahat acenteleriyle görüşmeler yapılmış ve anket uygulanmıştır. Geçici etkinlik mekanları ve müzelerde ise mekânsal gözlemler yapılmış ve tematik şemalar elde edilmiştir. Bulgular satış birimlerinin yaya ve ticari hareketliliğin yoğun olduğu bölgelerde kümelendiğini, sektörün müşteri öncelikli bir yer seçimi eğilimi olduğunu ve kentte yıl boyunca düzenlenen etkinliklerin ve müze ziyaretlerinin hediyelik eşya satışları için önemli bir potansiyel oluşturduğunu göstermektedir. Buna karşılık tedarikçilerle bağlantılar bu yapı içinde zayıf kalırken turizm potansiyeli de olan kırsal alanlar ve köylerle etkileşim sınırlıdır. Sonuç olarak, Çanakkale'de hediyelik eşya sektörü mekânsal olarak parçalı ve işlevsel olarak farklılaşmış bir yapı sergilemekte; aktörler arası entegrasyonun ise sınırlı kaldığı görülmektedir. Sektörün yer seçimi dinamikleri yalnızca ekonomik faktörlerle değil, yaya hareketliliği, ticari merkez dinamikleri ve kullanıcı profili gibi çok boyutlu etkenlerle şekillenmektedir. Sektörün sürdürülebilir ve rekabetçi bir yapıya kavuşabilmesi için üretim, satış ve tüketim süreçleri arasındaki ilişkilerin daha bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the location choice dynamics of souvenir clusters in the city center of Çanakkale. From a clustering perspective, the study reveals that souvenir retail units tend to concentrate in four primary spatial categories: the historical city center, pedestrian areas, temporary event venues, and museum shops. Within this framework, interviews and surveys were conducted with businesses and travel agencies located in the historical city center and pedestrian areas. In addition, spatial observations were carried out in temporary event venues and museums, and thematic diagrams were developed based on these observations. The findings indicate that souvenir retail units cluster in areas characterized by high levels of pedestrian movement and commercial activity, demonstrating a strong customer-oriented location choice pattern. Furthermore, events and museum visits held throughout the year generate significant demand and potential for souvenir sales. However, the sector exhibits weak linkages with suppliers, and its interaction with rural areas and villages despite their tourism potential remains limited. In conclusion, the souvenir sector in Çanakkale displays a spatially fragmented and functionally differentiated structure, with limited integration among its actors. The location choice dynamics of the sector are shaped not only by economic factors but also by multidimensional influences such as pedestrian mobility, urban commercial dynamics, and user profiles. In this context, achieving a more sustainable and competitive sector requires a more integrated and holistic approach to the relationships between production, distribution, and consumption processes.