Essays in organizational economics with social preferences
Sosyal tercihler çerçevesinde örgütsel iktisat üzerine makaleler
  1. Tez No: 1005173
  2. Yazar: RENGİN MERYEM AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Tez, diğerine duyarlı ajanların bulunduğu çok ajanlı ortamlarda, davranışsal ve enformasyonel kısıtlar altında en etkin teşvik sağlayan sözleşmeleri analiz etmektedir. Tezin ilk bölümü alternatif sözleşme türlerini — takım sözleşmeleri, göreli performansa dayalı sözleşmeler ve bağımsız sözleşmeler — üç katmanlı bir hiyerarşik yapıda incelemiştir. Sözleşmeler üç farklı gözetim rejimi altında analiz edilmektedir: gözetmensiz yapı, doğru raporlama ve danışıklığa dayanıklılık rejimleri. Elde edilen bulgular, üretim/hasılat sinyallerinin gürültülü, denetimin yeterli veya ajanların eşitsizliğe karşı duyarlı olduğu durumlarda, takım sözleşmelerinin bu eşitsizliğin olumsuz etkisini azalttığını göstermektedir. Buna karşılık, projenin başarı oranı yüksek, gözlem verimli veya ajanlar statü odaklı olduğunda göreli performans sözleşmeleri baskın hale gelmektedir. Bağımsız sözleşmeler takım ücretlerinin göreli performans ücretlerine eşit olduğu durumlarda ortaya çıkar ve bir kıyas noktası görevi görür. Tezin ikinci bölümü, birden fazla ajan arasında dağıtılan bir prim havuzu çerçevesi geliştirmektedir. Bu modelde, farklı tahsis mekanizmaları ele alınmaktadır: takdire dayalı tahsis, akranlar arası tahsis ve yetki devri yoluyla tahsis. Bulgular ajanların statü arayan veya önde olmaya toleranslı olduklarında takdire dayalı tahsisin verimli hale geldiğini vurgulamaktadır. Buna karşılık, ajanlar güçlü bir şekilde diğerlerini dikkate alan tercihlere sahiplerse, akranlar arası tahsis daha az parasal ödülle teşvikler sunar; ancak yanlış sınıflandırma riskinden mustariptir. Gözetmen tahsis şeması da yanlış sınıflandırma ve kayırmacılık riskine karşı hassastır. Gözlem gürültüsünün az olduğu durumlarda, teşvik maliyetleri farklı sosyal tercih dereceleri için istikrarlıdır. Sinyaller daha az bilgilendirici hale geldikçe, davranışsal özelliklerin tepki verme yeteneği sınırlı hale gelir. Ek olarak, statü arayan tercihler kayırmacılıkla örtüşürken, bu şema ajanlar güçlü bir şekilde başkalarını önemsediklerinde daha maliyetlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies incentive provision in multi-agent environments with other-regarding agents and informational frictions. The essays focus on which contract aligns incentives most efficiently under behavioral and informational constraints. The first essay examines alternative contract types — team, relative performance, and independent —in a three-layer hierarchy. The contract types are analyzed under three monitoring regimes: no-supervisor, a truth-telling supervisor, and a collusion-proof supervisor. The results show that when output signals are noisy, supervision is adequate, or agents are highly inequity-averse, the team contract reduces the adverse effect of inequity among agents. In contrast, when success probability is high, supervisor monitoring is inefficient, or agents are status-seeking, relative performance contracts dominate. Independent contracts occur when the team wage equals the relative wage and serve as a benchmark. The second essay establishes a bonus pool (pie-sharing) among multiple agents with different allocation mechanisms: discretionary, peer, and supervisor allocation, with imperfect monitoring and favoritism. The findings emphasize that discretionary allocation becomes efficient when agents are either status-seekers or tolerant of being ahead. In contrast, when they are strongly other-regarding, peer allocation delivers incentives with fewer monetary rewards; however, it is prone to misclassification. The supervisor allocation scheme also suffers from the risk of misclassification and favoritism. When monitoring noise is low, incentive costs are stable for different degrees of social preferences. As signals become less informative, the responsiveness of behavioral traits becomes limited. In addition, while status-seeking preferences align with favoritism, this scheme is more costly when agents are strongly other-regarding.