Axel Honneth'in toplum felsefesinde tanınma ve özgürlük
Recognition and freedom in Axel Honneth's social philosophy
- Tez No: 636878
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bir insanın kendini gerçekleştirmesi ve bireysel gelişimi ile toplumsallaşması arasındaki ilişki bugüne kadar insanı inceleyen birçok disiplinde tartışılmıştır. Her insan birlikte yaşamaya çalıştığı diğer insanlar tarafından kabul edilmeyi bekler. Bu beklentilerin karşı karşıya gelmesiyle bir tanınma ilişkisi meydana gelmekte; hak kavramı ve özgürlük talepleri ortaya çıkmaktadır. Tanınma problemi, insanın benliğini nasıl kurduğundan başlayarak özgür iradesi ve yükümlülüklerini, toplumsal kurumlarla ilişkisini sorgulayan geniş bir araştırma alanıdır. Bu çalışmada Frankfurt Okulu'nun Üçüncü Kuşak temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Axel Honneth'in toplum felsefesinde tanınma ve özgürlük problemi incelenerek, bahsedilen geniş alanda özel bir analiz yapmak amaçlanmıştır. Çalışmada Axel Honneth'in perspektifinin tercih edilmesinin en önemli sebebi, tanınmanın niteliğine ilişkin iddiası ve tanınma problemini değişik disiplinlerdeki konularla bağlantılı olarak incelemesidir. Honneth bir hukuk teorisyeni değildir, öznelerarasında tanınmanın benliğe önceliğini psikoloji, felsefe ve sosyolojiyi kullanarak ispat etmeye çalışmaktadır. Etkilendiği düşünürler arasında en önemli yere sahip olan Hegel, tanınmanın yapısını ortaya koymuş ancak bunu sadece felsefi düzlemde ve spekülatif biçimde yapmıştır. Honneth tanınma ilişkisini bu spekülatiflikten arındırarak bir yanıyla Hegel'in yaklaşımına sadık kalmıştır. Diğer yandan ise Honneth'in çabası, aynı zamanda takip ettiği Eleştirel Teori geleneğini de devam ettirerek teori ve pratik arasındaki mesafeyi kapatmak ve tanınma problemine de bu minvalden yaklaşmaktır. Çünkü gerçek yaşamda tanınma uğruna verilen mücadeleler, dünyadaki tüm birey ve grupların adalet istemlerinin yankısı, hak ihlallerine çözüm bulmanın arayışlarıdır. Bu bağlamda, tarihsel bir zorunlulukla işçi sınıfının devrimi yaklaşımını eleştirmekle yola koyulan Frankfurt Okulu temsilcilerinin Eleştirel Teori çizgisini geliştirmeleri çalışma bakımından önem taşır. Honneth de bu izleğe uzak kalmayarak, toplumsal çatışmaların ahlâki kökenlerini araştırırken güncel sorunlar bakımından artık emek kategorisinin yeterli olamayacağını, tanınmama deneyimlerinden yola çıkılması gerektiğini düşünmektedir. Çalışmanın yöntemi, düşünürün eserlerini kronolojik biçimde inceleyerek analiz etmek ve bu eserlerdeki kavramları içerdikleri problemlerle bağlantılı şekilde sıralamak olmuştur. Bu bağlamda ana konuların sırası kronolojik ele alınmış; ancak alt metinlerde işlenen tartışmalar, iddiaların ve argümanların birbirleriyle bağlantısına göre dizilmiştir. Özellikle soyut kavramlar ve bunların somutlaştığı gündelik yaşam deneyimlerine ilişkin bireysel ve toplumsal örnekler üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Honneth'in bu örnekleri en iyi yansıttığını düşündüğü sanatsal eserler üzerinde yeri geldiğince durulmaya özen gösterilmiştir. Yararlanılan kaynaklar öncelikle Honneth'in eserleri olmuştur. İkincil olarak ise Honneth'in yararlanmış olduğu düşünürlerin eserleri üzerinde durulmuş ve Honneth'in bütünsel biçimde eserleri üzerine incelemeler yapmış olan çağdaş düşünürlerin metinleri temel alınmıştır. Uluslararası literatürde tanınma üzerine yapılan tartışmalarda Honneth'in baskın etkisi görülmektedir. Yararlanılan kaynaklar bu bağlamda genellikle yabancı eserler olmuş; Honneth'in başvurduğu düşünürler örneğin Hegel'in eserleri bakımından Türkçe eserlere gidilmiştir. Ancak buradaki çevirilerin yorumunda bir hataya yer vermemek amacıyla yine İngilizce kaynaklarla karşılaştırmalı bir gidişat izlenmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün konusu Axel Honneth'in düşünce sistemi ve tanınma yaklaşımını analiz etmektir. İlk bölümde tanınma, Honneth'in erken dönem eserleri incelenerek araştırılmış ve bu araştırmadan çıkan sonuca göre tanınmanın daha çok felsefi kaynakları ve üç aşamadan oluşan yapısı ortaya konulmuştur. Honneth'in geliştirdiği ilk tanınma yaklaşımına yönelik eleştiriler ve tanınma ve adalet ilişkisi bakımından ortaya çıkan problemler tartışılmıştır. Honneth'in ilerleyen dönemlerinde tanınmayı kamusal boyutta toplumsal kurumlarla ilişkili olarak incelemesi ve Hegel'in başka eserlerinden yararlanması dolayısıyla ilk bölümdeki tanınma düşüncesini temellendirme girişimi ilk sistematik yorum olarak adlandırılmıştır. Bu bağlamda ikinci bölüm için ikinci sistematik yorum başlığı uygun bulunmuştur. İkinci bölümün konusu tanınmaya bağlı gelişen sosyal özgürlük ve demokratik etik yaşamdır. İlk bölümde Honneth'in Hegel'in erken dönem eserleri bakımından bir incelemesine yer verilmişken; ikinci bölümde genel olarak son dönem eseri olan Hukuk Felsefesinin Prensipleri temel alınmıştır. Bu eser ışığında Honneth'in tarihsel özgürlük ayırımlarına, yöntemine değinilmiştir. Günümüz için bir taslak olarak öne sürdüğü ve toplumsal kurumların analizini yaptığı demokratik etik yaşam, tanınma alanlarının üçlü aşamasına benzer şekilde üç yapıda incelenmiştir. Birinci bölümün ilk ana başlığında öncelikle Axel Honneth'in hayatı, akademik kariyeri ve eserlerini içeren bir biyografi kaleme alınmış, düşünür kısaca tanıtılmaya çalışılmıştır. Daha sonra Honneth'in ait olduğu entelektüel çevre olarak Frankfurt Okulu'nun tarihi gelişimi ve temsilcilerinin önem arz eden yaklaşımlarına yer verilmiştir. Böylece Eleştirel Teori'nin nasıl doğduğu, Honneth'in düşüncelerini nasıl etkilediği ve bu teoride nelerin değişmesinin istendiği gibi soruların cevaplanması amaçlanmıştır. Frankfurt Okulu'nda üçüncü kuşağın araştırma alanları ortaya çıkartılmıştır. Bu bağlamda Honneth'in ikinci kuşaktan etkilenmesi dolayısıyla Habermas ile etkileşimi ve tanınma yaklaşımını buradan nasıl geliştirdiği üzerinde durulmuştur. Birinci bölümün üçüncü ana başlığı öncelikle Hegel'in ortaya koyduğu tanınma düşüncesini aktarmaya ayrılmıştır. Tanınmanın özbilinçle olan bağı araştırılmış, Hegel'in erken dönem eserleri ve Tinin Görüngübilimi eserinden yola çıkılarak Honneth'in yorumlarına yer verilmiştir. Honneth'in, Hegel'in tanınma uğruna mücadele anlayışında hangi yönleri eleştirdiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ana başlığın devamında, Kampf um Anerkennung (1992) (Tanınma Uğruna Mücadele) eseri temel alınarak, Honneth'in ortaya koyduğu tanınma aşamaları ve tanınmama/sayılmama biçimleri ifade edilmiştir. Sevgi ve özgüven, hukuk ve özsaygı, dayanışma ve özdeğer aşamaları ayrıntılı olarak işlenmiştir. Hegel'e ait tanınma aşamalarını gösteren bir tablo EK-1'de gösterilmiş, Honneth'in geliştirmiş olduğu tanınma aşamaları ise EK-2'de verilmiştir. Böylece okuyucunun ikisi arasında görsel bir karşılaştırma yapması da amaçlanmıştır. Birinci bölümün son başlığı tanınma ve adalet tartışmalarına ayrılmıştır. Bu tartışmalarda Honneth'in ilk sistematik yorum olarak adlandırılan görüşlerine karşı hem siyaset felsefesi hem de ahlâk felsefesi açısından eleştirilere yer verilmiştir. Kendini gerçekleştirme ve tanınma ile adalet arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Nancy Fraser, Emmanuel Renault, Charles Taylor, Iris Marion Young gibi isimlerin bu tartışmaları ilgilendiren fikirleri irdelenmiştir. Bu isimlerden hem Honneth ile birlikte kaleme aldığı eser Redistrubution or Recognition? (2003) ( Yeniden Dağıtım ya da Tanınma?) nedeniyle hem de onunla daha yakın teması olması dolayısıyla Nancy Fraser'ın tanınma ve adalet yaklaşımı üzerinde daha çok durulmuştur. Honneth'in toplumsal çatışmalar için önerdiği tanınma ölçütüne değinilmiş, göçmenlik gibi konularda bu ölçütün nasıl uygulanacağı ve ortaya çıkacak problemler hakkında öngörülerde bulunulmuştur. İkinci bölümün ilk ana başlığında ise Grundlinien der Philosophie des Rechts (Hukuk Felsefesi'nin Anahatları/Prensipleri) eseri ele alınarak özgür irade yaklaşımı incelenmiştir. Honneth'in bu eserde Hegel'in özgür irade tanımından yola çıkarak yaptığı tarihsel özgürlük ayırımları temellendirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra Honneth'in Das Recht der Freiheit: Grundriss einer demokratischen Sittlichkeit (2011) (Özgürlük Hakkı: Demokratik bir Etik Yaşam Taslağı) eserinde kullanmış olduğu normatif yeniden inşa yönteminden bahsedilmiş ve bu yöntemin dört öncülü sıralanmıştır. Honneth'in demokratik etik yaşam fikri üzerine incelemeler yapan akademisyenlerin eleştirileri ve Honneth'in bu eleştirilere cevapları değerlendirilmiştir. İkinci ana başlıkta, Honneth'in temel ayırımı olan bireysel ve sosyal özgürlük fikri araştırılarak bireysel özgürlük biçimleri sıralanmıştır. Bireysel özgürlüğün bazı uygulamalarının niçin sosyal patolojilere neden olduğu açıklanmış ve bu patolojilerin gösterilen somut örnekleri aktarılmıştır. İkinci bölümdeki ilk ana başlığın son kısmı tamamen sosyal özgürlük ve sosyalizm ilişkisine ayrılmıştır. Honneth'in bakış açısında sosyal özgürlük bireysel özgürlüğün patolojilerini aşan, tanınmanın gerçekleştiği ve demokratik etik yaşamı kuran bir özgürlük biçimidir. Birey sosyal özgürlüğü gerçekleştirerek tam anlamıyla bireysel özgürlüğüne kavuşabilir. Sosyal özgürlüğün gerçekleştiği bir sosyalizmi tasvir etmeye çalışan Honneth, erken sosyalizm olarak adlandırdığı ilk sosyalist fikirlerin doğuşu ve eksikliklerini göstermiş, bugün sosyalizmde niçin bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini yorumlamıştır. Çalışmada gerçek sosyal özgürlüğün bu yönlerle nasıl ortaya çıktığı gözler önüne serilmekte ve Honneth'in yeni sosyalizm tanımı analiz edilmektedir. İkinci bölümün devamında sosyal özgürlüğün gerçekleştiği bir düzen olarak demokratik etik yaşamın üç ayrı yapısı incelenmiştir. Demokratik etik yaşam, Hukuk Felsefesi'nin Prensipleri eserinin formel planını koruyan ancak günümüzdeki değerlere uygun yapılandırılmış bir düzen olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk aşamada, arkadaşlık ve romantik ilişkiler birer toplumsal kurum olarak ele alınmış, aileyle birlikte bu kurumlardaki değişen değerlerin karşılaştırması yapılmıştır. İkinci aşamada sivil toplum ve ekonomik alan incelenmiştir. Bu başlıkta öncelikle Honneth'in piyasa ve ahlâk tartışmalarında konumlandırılması sağlanmış, ardından Hegel'in sivil toplumundaki kurumlar ve korporasyonlar üzerinde durulmuştur. Piyasadaki tanınma ilişkileri, üretici-tüketici arasındaki dengeler ve işgücü bakımından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Honneth'in sivil toplum örgütlenmesi ve kooperatiflere yaptığı vurgunun önemi açığa çıkartılmıştır. Üçüncü aşamada Hegel'in anayasal monarşi anlayışının demokrasi açısından kabul edilemez olduğundan bahisle önce Hegel'in devlet anlayışı özetlenmiş ve daha sonra Honneth'in demokrasi anlayışına geçilmiştir. Honneth'in demokrasi fikirlerinin, cumhuriyetçi ve müzakereci yaklaşıma karşıt olarak John Dewey'in adil iş bölümü ve iş birliğine dayanan demokrasi görüşünden geliştiği tespit edilmiştir. Daha sonra demokratik etik yaşamda şekillenen kamusal alan ve anayasal devlette sosyal özgürlüğün gerçekleştiği alanlar dört ayrı başlıkta değerlendirilmiştir. Siyasal hakların anayasalarda korunmasının tanınma mücadelesiyle olan ilişkisine kısaca değinilmiştir. Bu başlıklar içerisinde özellikle, kamusal alan ve ulus devlet arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerinde durulmuştur. Kamusal alanın hangi yollarla ulus devleti aştığı ve ulus ötesi bir örgütlenmeye doğru ilerlediği fikri ve buna karşı gelişen fikirler arasında bir araştırma yapılmıştır. Honneth'in bu konuda öne sürdüğü kitle iletişimi ve medyanın dönüştürülmesinin etkisi diğer başlıkta kaleme alınmıştır. Son olarak, kamusal eğitimin demokratik anayasal devlette ayrı bir toplumsal kurum olduğu temellendirilmiş, eğitimin tanınmaya etkisi ve yurttaşlık bilinci kazandırması arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Sonuç kısmında yapılan çıkarımları da kısaca özetlemek gerekirse, öncelikle toplumsal barış ve dayanışmayı sağlayan tanınma ilişkisinin biz bilinciyle kurulabildiği anlaşılmıştır. Bir diğer tartışma konusu olarak emek ve tanınma kategorileri arasında yapılan ayrıma değinilmiş ve bugün işçi sınıfının adalet istemlerinin koordineli olup olmadığı yönünde bir sorunun kapısı aralanmıştır. Honneth'in Eleştirel Teori için düşündüklerini kendi teorisinde ne kadar başardığı incelenen konular üzerinden cevaplanması gereken bir diğer sorudur. Tanınmanın kişisel bir deneyim olmaktan çıkarak nasıl politik mücadelenin temeli olabileceği ve sosyal adaletle bağlantısı sorgulanmıştır. Bu sorgulamanın günümüz koşulları açısından öneminin, ideolojik tanınma ve haklı tanınma biçimleri arasında yapılması gereken ayırım olduğu tespit edilmiştir. Her toplumda yaşanan krizlere bakıldığında Honneth'in yaklaşımı bu krizlerin bir sosyal patoloji doğurup doğurmadığını anlama, sosyal patolojinin ayırt edici ve değişen niteliği hakkında bir araştırma yapma imkânı tanımaktadır. Yaşanan patolojiler her toplumda değişiklik gösterse bile toplumsal dayanışma ve örgütlülüğü bozan durumların, aslında gerçek özgürlüğü kavrayamamaktan ileri geldiğine yönelik bir çıkarım yapılmıştır. Dolayısıyla“ben”in aslında kim olduğundan başlayarak yola çıkan bir yaklaşım; toplumsal kurumların tamamına dair bir fikir edinebilmekte ve en önemlisi değişim için bir eylemin başlatıcısı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between self-realization and individual development of a human-being and his social development has been discussed many times so far in various disciplines with a focus on the human affairs. Each human being desires acknowledgement and appreciation from others with whom he tries to live together. And at the point of intersection of these mutual expectations, a relationship based on recognition flowers with the consequential development of the concept of individual rights and demand for freedom. The problem of recognition has been considered as a vast field of research questioning free will and individual obligations after establishment of an individual self and attempting to comprehend a human being's relationship with the social institutions. This study will look into the problem of recognition and freedom as dealt with in the social philosophy of Axel Honneth, a representative of the Third Generation of the Frankfurt School and will conduct a special analysis in this field. The most import reason behind my preference in this study of the perspective taken by Axel Honneth was his special approach taken to the nature of recognition and his assessment of the problem of recognition on the basis of various concepts discussed by the other disciplines. However Honneth was not a law theoretician and therefore the tried to prove the importance of recognition between subjects as compared to any individual position by using the concepts of psychology, philosophy and sociology only. Hegel was the thinker that made a strong influence on his views much more than the other thinkers and it was Hegel that showed the nature of recognition nevertheless only on a philosophical level and in a speculative manner. Thus Honneth remained partly loyal to the approach taken by Hegel, as he eliminated the element of speculation from the relationship of recognition. On the other side, Honneth also stayed loyal to his favorite tradition of Critical Theory in order to break the inherent distance between theory and practice in this area as he was really committed to this perspective taken toward the problem of recognition. Maybe this was because in real life, all struggle made to gain recognition was echoing in the justice demands made by the individuals and by the groups as well and could be discerned in the strong resolution to find solutions against the infringement of these rights. In that context, development of the Critical Theory by the representatives of the Frankfurt School who needed to commence their investigations by first raising a criticism against the opinion developing in the worker class about the revolution will have some importance in this study. By keeping its distance to this theme, Honneth claimed that in any investigation to be made into the moral origin of the social problems, taking into account only the category of labor cannot be sufficient to explain the current problems in the world and this points out to a need to take into consideration also those specific experiences that people go through in the area of recognition. The method employed in this study was to conduct a chronological examination and analysis of the works created by this thinker and to give a list of the concepts used in these works in connection with the problems inherent in these concepts. In that regard, all principal issues were discussed chronologically and the discussions underlying these issues were arranged according to the connection between claims and arguments. An attempt was made to specifically focus on the individual and social examples arising from daily life experiences that help to materialize these abstract concepts. And care was also shown to emphasize the artistic works that best reflect these examples according to Honneth. In the beginning, main sources used in this study were of course the works of Honneth. After that, the works created by the thinkers that made an influence on Honneth were discussed and texts written by contemporary thinkers who made holistic investigation into the works of Honneth were examined. Actually one could easily discern the dominant effect made by Honneth in all discussions concerning the problem of recognition in the literature. Therefore sources used were mostly foreign and certain thinkers referred to by Honneth such as Hegel was examined on the basis of translated texts. However an effort was also made to make concurrent comparisons with the English version in order to eliminate all potential errors in the interpretation of these works. This study consists of two chapters. The first chapter deals with the thinking system of Axel Honneth and his approach taken toward the problem of recognition. In this first chapter, the concept of recognition was explored on the basis of certain early period works of Honneth and according to the consequences of this exploration, philosophical aspect of recognition and its triple structure was analyzed. Then criticisms made about the initial approach taken towards recognition by Honneth and problems arising in the relationship of recognition and justice were discussed. As Honneth preferred in his later period to examine the concept of recognition in a social dimension and in connection with roles of the social institutions and took into consideration other works written by Hegel, his attempt to create a foundation for his analysis of recognition as provided in the first chapter was later named as the first systematic interpretation of the concept. The second chapter deals with the social freedom gained as a result of recognition and democratic ethical life. While the first chapter gives an analysis of Honneth based on the early period works of Hegel, in the second chapter, Principles of Philosophy of Law was used as a basis since this was the work created in his final period. In the light of this work, analysis of historical freedom made by Honneth was discussed. And democratic ethical life proposed by him as a way of life in our time was examined within a triple structure similarly to the triple stages involved in the areas of recognition, backed with an analysis of social institutions in this democratic life. Under the first section of the first chapter, a general description of Axel Honneth's life, analysis of his academic career and a biography containing his works were provided in order to give a fresh introduction of the thinker. Then historical development of the Frankfurt School as the intellectual environment helped to ref