Green synthesis and characterization of copper oxide nanoparticle and sodium alginate nanocomposite using raspberry (Rubus idaeus)
Ahududu (Rubus idaeus) kullanılarak bakır oksit nanopartikül ve sodyum aljinat nanokompozitinin yeşil sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1005215
  2. Yazar: INES NOUR-EDDINE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bitki özütlerini kullanan yeşil nanoteknoloji, gerekli özelliklere sahip yenilikçi nanopartiküllerin sentezine yeni bir ışık tutmaktadır. Tez kapsamında, yeni bakır oksit nanopartiküller, Rubus Idaeus yaprakları kullanılarak 60°C'de 3 saat boyunca yeşil sentez yöntemiyle sentezlenmiştir. Ayrıca, nanokompozitler, sodyum aljinat, Rubus Idaeus ve bakır (II) sülfat pentahidrat kullanılarak da sentezlenmiştir. Sentezlenen bakır oksit nanopartiküller ve nanokompozitler, X-ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) teknikleriyle karakterize edilmiştir. Bakır oksit nanopartiküllerinin ve nanokompozitlerin nanokristalit boyutlarını belirlemek için XRD sonuçlarına göre Debye- Scherrer yöntemi kullanılmıştır. XRD deseni, bakır oksit nanoparçacıklarının yüksek kristal yapıya sahip olduğunu ortaya koymuştur. SEM analizinde gözlemlenen bakır oksit nanoparçacıklarının bir kısmının yaklaşık 95 nm boyutunda olduğu görülmüştür. XRD kristal yansımaları ve FT-IR spektrumundaki bakır oksit titreşimlerine karşılık gelen pikler, sentezlenen nanopartiküllerin bakır oksit olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Green nanotechnology, utilizing plant extracts, sheds new light on synthesizing innovative nanoparticles with required properties. Within the scope of the thesis, novel copper oxide nanoparticles were synthesized via the green method using Rubus Idaeus leaves at 60 °C for 3 h. Furthermore, nanocomposites were also synthesized using sodium alginate, Rubus Idaeus, and copper (II) sulfate pentahydrate. The synthesized copper oxide nanoparticles and nanocomposites were characterized via X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) and scanning electron microscope (SEM) techniques. Debye- Scherrer method was employed according to XRD results to identify the nano- crystallite sizes of copper oxide nanoparticles and nanocomposites. The XRD pattern revealed the highly crystalline nature of copper oxide nanoparticles. Some of the copper oxide nanoparticles observed in the SEM analysis had an approximate size of 95 nm. The XRD crystal reflections and FT-IR spectral peaks associated with copper oxide vibrations provide evidence that the synthesized nanoparticles consist of copper oxide.