Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin çok boyutlu dijital stres düzeylerinin incelenmesi
An investigation of multidimensional digital stress levels among students of the faculty of sports sciences
  1. Tez No: 1005214
  2. Yazar: ELANUR AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALHA MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin Çok Boyutlu Dijital Stres Düzeylerinin tespit edilmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Malatya ilindeki İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi, Spor Yöneticiliği bölümlerinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 519 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kapsamında, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmamızda ölçme aracı olarak demografik değişkenlerin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu ve Çok Boyutlu Dijital Stres Ölçeği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Bulgular: Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin çok boyutlu dijital stres düzeyleri arasında yaşa göre (erişilebilirlik stresi ve çevrimiçi dikkat alt boyutlarında), günlük ortalama çevrimiçi geçirilen zamana göre (erişilebilirlik stresi, çevrimiçi dikkat alt boyutlarında ve toplam puanda), genel stres durumu (erişilebilirlik stresi, onaylanma kaygısı, bağlantı yükü alt boyutlarında ve toplam puanda) ve interneti en çok kullanma amacı (erişilebilirlik stresi, onaylanma kaygısı, bağlantı yükü, çevrimiçi dikkat alt boyutlarında ve toplam puanda) değişkenlerinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi ve aktif spor yapma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç: Yapılan bu çalışmada teknolojinin bu denli gelişimi katılımcıların erişilebilirlik stresi, onaylanma kaygısı, kaçırma korkusu, bağlantı yükü, çevrimiçi dikkat baskısını artırarak stresin bir kaynağı haline geldiği görülmektedir. Bu dijital çağın sağladığı kolaylıklar ile birlikte, getirmiş olduğu zorluklar da katılımcıların stres düzeyleri üzerinde belirgin etkilere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the Multidimensional Digital Stress Levels of students at İnönü University Faculty of Sports Sciences. Material and Method: The population of the study consisted of 519 students enrolled in the 2024-2025 academic year in the departments of Coaching Education, Physical Education and Sports Teaching, Physical Education and Sports Education for People with Disabilities, and Sports Management at the Faculty of Sports Sciences, Inönü University, Malatya. Within the scope of quantitative research methods, a descriptive survey model was used in the study. Data were obtained using a personal information form containing demographic variables and the Multidimensional Digital Stress Scale as measurement tools. Findings: Among students in the Faculty of Sports Sciences, there were significant differences in multidimensional digital stress levels based on age (in the subdimensions of accessibility stress and online attention), average daily time spent online (in the subdimensions of accessibility stress, online attention sub-dimensions, and total score), general stress status (accessibility stress, approval anxiety, connection load sub-dimensions, and total score), and primary purpose of internet use (accessibility stress, approval anxiety, connection load, online attention sub-dimensions, and total score). No significant differences were found based on gender, department, grade level, and active sports participation status. Result: This study shows that the rapid advancement of technology has become a source of stress for participants by increasing their accessibility stress, approval anxiety, fear of missing out, connection overload, and online attention pressure. The conveniences offered by this digital age, along with the challenges it brings, have been shown to have a significant impact on participants' stress levels.