Agents, structures and foreign policy: Explaining continuity and change in regional foreign policy of Saudi Arabia
Failler, yapılar ve dış politika: Suudi Arabistan'ın bölgesel dış politikasında süreklilik ve değişimi açıklamak
- Tez No: 1005241
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Uluslararası İlişkiler teorisindeki fail-yapı tartışmasına yönelik eleştirel gerçekçi bir çözümlemeye dayanan bir analitik model önererek, 21. yüzyılda Suudi Arabistan dış politikasının temel eğilimlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Roy Bhaskar'ın Dönüşümsel Toplumsal Eylem Modeli (TMSA) ile Margaret Archer'ın Morfogenetik/Morfostatik (M/M) yaklaşımını bir araya getirerek, çalışma, dış politika uygulamalarını toplu olarak şekillendiren üretici mekanizmaları, kilit failleri ve sosyal-yapısal koşulları belirlemek üzere tasarlanmış indirgemeci olmayan ve ilişkisel bir yaklaşım ileri sürmektedir. Suudi dış politikasındaki hem sürekliliği hem de değişimi izlemek için tez, iki farklı dönemin karşılaştırmalı tarihsel analizini kullanır: geleneksel politikanın belirgin yönelimleriyle tanımlanan 2011 öncesi dönem ve dönüştürücü 2011 sonrası dönem. Bu karşılaştırmalı analiz, üç temel dış politika vakasına uygulanmıştır: (a) Riyad'ın bölgesel devletlerle dış ilişkileri, (b) Filistin meselesine karşı duruşu ve (c) Suudi-ABD stratejik müttefikliğinin evrimi. Çalışma, geleneksel Suudi dış politikasının ana dayanakları, çeşitli zorluklara rağmen 2011 öncesi dönemde devam ettiğini analiz ederken, 2011 sonrası dönemin geleneksel politikadan önemli sapmalarla ayrıldığını göstermektedir. Teze göre bu dönüşüm, iç, bölgesel ve küresel alanlarda işleyen yakınsak üretici mekanizmalardan kaynaklanmakta ve devlet-toplum ilişkilerinin iç yeniden yapılandırması kritik bir mekanizma görevi görmektedir. Bu nedenle, bu dış politika dinamikleri, ancak her ampirik vakadaki ilgili sosyal yapılar ve fail pratikleri arasındaki karşılıklı etkileşimi karakterize eden süregelen morfogenetik ve morfostatik döngüler bağlamında ele alındığında tam olarak anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain major predilections of Saudi Arabian foreign policy in the 21st century by proposing an analytical model based upon a critical realist resolution of the agent-structure debate in IR theory. By superimposing Roy Bhaskar's Transformational Model of Social Activity (TMSA) with Margaret Archer's Morphogenetic/Morphostatic (M/M) approach, the study advances a non-reductionist and relational approach designed to identify generative mechanisms, key agents, and social-structural conditions that collectively shape foreign policy practices. To trace both continuity and change in Saudi foreign policy, the thesis uses a comparative historical analysis of two distinct periods: the pre-2011 decade, defined by notable orientations of traditional policy, and the transformative post-2011 decade. This comparative lens is applied to three principal foreign policy cases: (a) Riyadh's foreign affairs with regional states, (b) its stance on the Palestinian question, and (c) the evolution of the Saudi–U.S. strategic partnership. The analysis demonstrates that while the cardinal pillars of traditional Saudi foreign policy proved resilient during the pre-2011 period despite multifarious challenges, the post-2011 decade has been distinguished by significant departures from conventional policy. The transformation, the thesis argues, stems from convergent generative mechanisms operating across domestic, regional, and global domains, with the domestic restructuring of state–society relations serving as a critical catalyst. Therefore, these foreign policy dynamics are fully comprehensible only when situated within the ongoing morphogenetic and morphostatic cycles that characterize the interplay between relevant social structures and agential practices in each empirical case.