Yoğun bakım hemşirelerinin meslektaş dayanışmasının iş yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of intensive care nurses' collegial solidarity on work-related quality of life
- Tez No: 1005264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KARAVELİ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin meslektaş dayanışma düzeylerinin iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yoğun bakım birimleri, yüksek iş yükü, stres ve duygusal emek gerektiren çalışma ortamları olması nedeniyle hemşirelerin birbirleri ile mesleki dayanışma, iş yaşamı kalitelerini etkileyebilecek önemli bir faktör olarak görülmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 210 hemşire oluşturmuştur. Veriler Ağustos–Eylül 2025 tarihleri arasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Meslektaş Dayanışma Ölçeği ve Hemşirelikte İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS v27 programı ile gerçekleştirilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni post-hoc testi, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %70,5'i kadın, %58,1'i 26–31 yaş aralığında, %74,3'ü ise lisans mezunudur. Hemşirelerin Meslektaş Dayanışma Ölçeği puan ortalaması 98,77±9,98, Hemşirelikte İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalaması ise 130,17±19,28 olarak belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizleri, meslektaş dayanışması ile iş yaşamı kalitesinin genel düzeyi ve alt boyutları (iş-çalışma ortamı kalitesi, yöneticilerle ilişki kalitesi, iş koşulları, iş algısı ve destek hizmetler kalitesi) arasında pozitif yönde, düşük ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir (p<0,05). Regresyon analizi sonuçları, meslektaş dayanışmasının iş yaşamı kalitesinin anlamlı bir yordayıcısı olduğunu ve meslektaş dayanışmasındaki artışın iş yaşam kalitesini anlamlı düzeyde yükselttiğini ortaya koymuştur (R=0,410; β=0,792). Sonuç: Elde edilen bulgular doğrultusunda, yoğun bakım hemşirelerinin meslektaş dayanışma düzeylerinin yüksek; iş yaşamı kalitelerinin ise orta–yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Meslektaş dayanışmasının iş yaşam kalitesini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Çalışma bulguları doğrultusunda, yoğun bakım birimlerinde ekip uyumu programları, iletişimi güçlendirmeye yönelik eğitimler, takım temelli karar mekanizmaları ve birim içi destek uygulamalarının geliştirilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of intensive care nurses' levels of colleague solidarity on their quality of work life. Intensive care units are working environments characterized by high workload, stress, and emotional labor; therefore, professional solidarity among nurses is considered an important factor that may influence their quality of work life. Materials and Methods: The research was carried out in a descriptive and correlational design. The sample of the study consisted of 210 nurses working in the intensive care units of the University of Health Sciences Bağcılar Training and Research Hospital who agreed to participate in the research. Data were collected between August and September 2025 using the Introductory Information Form, the Colleague Solidarity Scale, and the Quality of Work Life in Nursing Scale. Statistical analyses were performed using SPSS v27, and in addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Bonferroni post-hoc test, Pearson correlation, and multiple regression analysis were applied. A significance level of p<0.05 was accepted for all analyses. Results: Of the nurses participating in the study, 70.5% were female, 58.1% were between 26 and 31 years old, and 74.3% held a bachelor's degree. The mean score of the Colleague Solidarity Scale was 98.77±9.98, while the total mean score of the Quality of Work Life in Nursing Scale was 130.17±19.28. Correlation analyses indicated positive, low-to-moderate, and significant relationships between colleague solidarity and the overall level of quality of work life, as well as its subdimensions (quality of the work environment, quality of relationships with managers, working conditions, job perception, and quality of support services) (p<0.05). Regression analysis results revealed that colleague solidarity was a significant predictor of quality of work life and that increases in solidarity significantly enhanced the quality of work life (R=0.410; β=0.792). Conclusion: Based on the findings obtained, it was determined that intensive care nurses had high levels of colleague solidarity and moderate-to-high levels of quality of work life. Colleague solidarity was found to have a positive effect on quality of work life. In line with the study results, it is recommended to develop team cohesion programs, communication-strengthening trainings, team-based decision-making mechanisms, and unit-based support practices in intensive care units.